Zmiana opon na zimę

Wymiana opony

Wymiana opony

W najbliższych tygodniach każdego kierowcę czeka zmiana opon z letnich na zimowe. Radzę, na co warto zwrócić uwagę: kiedy należy zmienić opony, ile kosztuje nowy komplet i o tym, kiedy można samodzielnie wymienić opony. Zapraszam do lektury!

Po pierwsze – kiedy?

Państwowa ustawa nakazuje, aby każdy właściciel pojazdu w odpowiednim czasie zmienił opony samochodowe z letnich na zimowe. Kiedy ma się to odbyć? Z pewnością nie należy czekać do momentu, aż spadnie śnieg. gdy średnia temperatura powietrza przestanie przekraczać 7 stopni Celsjusza, to wówczas należy zmienić opony. W wielu miejscach w Polsce miejscami występują gruntowe przymrozki, dlatego nie wolno uzależniać wymiany od konkretnej daty w kalendarzu (nakaz obowiązuje od listopada do kwietnia włącznie), lecz od warunków atmosferycznych. Patrząc za pogodę za oknem mogę spokojnie stwierdzić, iż już teraz można się umówić na wymianę opon na zimówki.

Po drugie – wymagania techniczne

  • Głębokość bieżnika w oponie zimowej powinna być większa niż 1, 6 mm; najczęściej spotyka się opony 3, 5 mm;
  • opona musi mieć szerokie lamelowe rowki do odprowadzania opadów;
  • duże kostki;
  • porządne, niezniszczone ogumienie;

Najpopularniejszymi markami, które cieszą się zaufaniem Polaków, są kolejno Dębica, Michelin oraz Goodyear. W przypadku używanych opon ceny spadają o około 50%, jednak wówczas kierowca nie może być pewny, iż ma do czynienia z bezpiecznym, dobrej jakości produktem. Więcej na ten temat pisałem tutaj: KLIK! i wiesz wszystko o oponach.

Po trzecie – ceny

Zakładanie opony w garażu

Zakładanie opony w garażu

Sama wymiana opon w zakładzie samochodowych to kwestia wydatku od 50 do 100 złotych wraz z wyważeniem opon. Nieco więcej zapłacą właściciele aut z felgami aluminiowymi. Sama wymiana zajmuje maksymalnie godzinę.

Zakup nowych opon zimowych wymaga od 850 do około 1500 złotych nakładu finansowego, w zależności od szerokości, rodzaju gumy oraz firmy.

Niektórzy kierowcy decydują się na samodzielną zmianę opon. Nie należy tego potępiać, ponieważ wiele zależy od umiejętności, rodzaju auta i wiedzy samego właściciela. Jeśli przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa i dysponuje kluczem dynamometrycznym oraz nowymi oponami, to nie ma obaw, iż coś zostanie źle zmienione.

Tutaj znajdziecie bardzo ciekawy test zachowania na drodze opon letnich i zimowych w trudnych warunkach atmosferycznych:

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.