Wymiana oleju silnikowego – zrób to sam!

Olej silnikowy to istotny płyn w eksploatacji silnika. Jego brak może spowodować jego zatarcie i w efekcie zniszczenie. Aby temu zapobiec, co jakiś czas konieczne jest uzupełnienie lub wymiana oleju silnikowego. Czy można zrobić to samodzielnie? Tak! Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

Wymiana oleju silnikowego – kiedy to zrobić?

Olej silnikowy z biegiem czasu może stracić swoje właściwości i przestanie spełniać swoją rolę, dlatego wymiana regularnego sprawdzania oraz wymiany. Szacuje się, że wymianę oleju silnikowego warto zaplanować co 10 – 12 tysięcy kilometrów. Nigdy nie zwlekajmy z tym, gdyż naprawa zatartego silnika będzie kosztować nas o wiele więcej niż kupno butelki płynu, a może być nawet nieopłacalne. Jak wygląda samodzielna wymiana oleju silnikowego?

Samodzielna wymiana oleju silnikowego

Nim weźmiemy się za wymienianie oleju, warto wcześniej się przygotować, aby ułatwić sobie pracę. Na początek więc oprócz rozgrzania silnika warto odkręcić korek wlewowy i wyciągnąć bagnet – pręcik, którym sprawdzamy poziom oleju. Dzięki temu szybciej spuścimy stary olej i będziemy mogli przystąpić do pracy.wymiana oleju silnikowego

Kolejny krok to zlokalizowanie korka spustu oleju. Aby to zrobić, trzeba wejść pod samochód. Ułatwi nam to skorzystanie z kanału. Niekiedy trzeba wymienić cały korek lub samą podkładkę pod nim. Po zlokalizowaniu wspomnianego korka odkręcamy go odpowiednim kluczem, a następnie spuszczamy stary olej do przygotowanego wcześniej pojemnika.

Następnie należy wymienić filtr oleju. Filtr umieszczony jest w blisko silnika, obok korka spustu oleju. Umiejscowienie może różnić się w zależności od modelu samochodu. Elementy gumowe należy nasmarować olejem, następnie w miejsce starego filtra montujemy nowy.

Po wymianie filtra możemy zakręcić korek spustu. Zwróćmy uwagę, by nie był on zakręcony zbyt lekko, gdyż to spowodowałoby wyciek oleju, ale też nie za mocno, by nie doszło do przekręcania gwintu. Po dokręceniu śruby wlewamy nowy olej. Wymiana oleju silnikowego nie może jednak być robiona „na oko”. Musimy wiedzieć, ile oleju potrzebuje nasz silnik, by prawidłowo pracować.wymiana oleju silnikowego

Po wlaniu nowego oleju musimy odpalić silnik, aby został on rozprowadzony. Ponownie kontrolujemy ilość oleju i w razie potrzeby dolewamy go więcej. Do sprawdzenia poziomu wykorzystajmy wspomniany wcześniej bagnet.

Na koniec dobrze jest zapisać datę wymiany oleju silnikowego, gdyż po czasie możemy o tym zapomnieć, a to uniemożliwi nam regularne wymiany.

Leave a Reply