Jak wybrać wykaszarkę do ogrodu?

Każdy posiadacz ogrodu wie, jak wiele pracy i wysiłku wymaga zachowanie go w zadbanym stanie. Szczególnej pielęgnacji wymaga trawnik, zwłaszcza w ogrodach o dużej powierzchni. Jednym z niezbędnych urządzeń do dbania o taki trawnik jest wykaszarka. Urządzenie to pomaga dbać o trawniki nawet w trudno dostępnych miejscach. Jakie są rodzaje wykaszarek i jak wybrać odpowiednią dla swojego ogrodu?

Wykaszarka do trawników i jej rodzaje

Wykaszarki, nazywane też podkaszarkami, dzielą się na spalinowe i elektryczne. Służą do przycinania niedużych trawników lub ich obrzeży – wszędzie tam, gdzie kosiarką już nie dotrzemy. Sprawdzą się też jako alternatywa dla samych kosiarek w miejscach o nierównym bądź kamienistym podłożu. Mają bardzo prostą budowę – składają się z giętkiego wała przenoszącego moment obrotowy oraz żyłki tnącej.

Wykaszarki elektryczne różnią się od spalinowych tym, że ciszej pracują, są bardziej ekologiczne, gdyż nie produkują szkodliwych spalin, a także nie ma konieczności uzupełniania paliwa. Zwykle są też mniejsze i lżejsze, przez co są wygodniejsze w obsłudze.

wykaszarka

Wykaszarka elektryczna

Wykaszarki spalinowe nie są natomiast ograniczone długością kabla, który jest obecny przy wykaszarkach elektrycznych. Mogą też zdecydowanie dłużej pracować, ponieważ nie posiadają akumulatora, który po jakimś czasie się wyładuje. Mają też większą moc i zasięg koszenia, zatem bardziej sprawdzą się na dużych i trudno dostępnych powierzchniach.

wykaszarka

Wykaszarka spalinowa

Kiedy zdecydować się na zakup wykaszarki?

Jak już nieco wspomnieliśmy na wstępie, wykaszarki idealnie sprawdzą się w ogrodzie, w którym mamy do czynienia z trawnikiem w trudno dostępnych miejscach, gdy podłoże ogrodu jest nierówne i w związku z tym koszenie klasyczną koszarką byłoby niewystarczające. To także dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort pracy w ogrodzie. Na przykład wykaszarka żyłkowa pozwoli dokładnie skosić trawę wokół drzew, słupów oraz schodów. Z kolei wykaszarka z ostrzem metalowym o dużej mocy sprawdzi się, gdy musimy skosić teren gęsto zarośnięty przez wysokie i twarde rośliny. Warto przy tym zawsze pamiętać o ubraniu i okularach ochronnych oraz kasku, by nie zrobić sobie krzywdy podczas koszenia.

wykaszarka

Podkaszarka elektryczna sprawdzi się do przycinania traw i roślin w trudno dostępnych miejscach.

Ciekawą ofertę wykaszarek można znaleźć TUTAJ.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.