Posiadanie ogrodu i możliwość dbania o niego to wspaniałe hobby i forma relaksu. Aby jednak ogród był naszą dumą, musimy skrupulatnie dbać o rośliny, a to wymaga odpowiedniej wiedzy. Jedną z decyzji, jaką musimy podjąć jest to, jakimi preparatami do ochrony roślin się posłużymy. Do wyboru mamy te dostępne w sklepach, na bazie sztucznych składników, oraz ekologiczne środki. Który z nich wybrać?
Ekologiczne środki – w pełni bezpieczne i przyjazne środowisku
Wprawny ogrodnik wie, że wybór preparatów do ochrony roślin ma ogromne znaczenie. O wiele lepiej więc, gdy bazują one na naturalnych składnikach roślinnych. Co więcej, takie ekologiczne środki ochrony roślin możemy przygotowywać samodzielnie! Należą do nich wszelkiego rodzaju roślinne napary, wyciągi, wywary czy gnojówki. Można je uzyskać ze świeżych lub suszonych roślin, które zbierzemy wcześniej we własnym ogrodzie. W ten sposób nie musimy dodatkowo wydawać pieniędzy na preparaty do ochrony roślin, a do tego uzyskujemy w pełni naturalne, ekologiczne środki ochronne.
Jak samemu przygotować ekologiczne preparaty ochrony roślin?
Jak samodzielnie przygotowywać ekologiczne środki do ochrony naszych roślin w ogrodzie? Oto kilka uniwersalnych porad:
• Wyciągi – uzyskujemy je poprzez zalanie roślin wrzątkiem i pozostawienie ich na 24 godziny. Wyciągi nie nadają się do przechowywania dłużej niż 1 dzień, ponieważ ulegają fermentacji. Dlatego zawsze przygotowujemy je tuż przed użyciem.
• Wywary – uzyskuje się je podobnie, jak wyciągi, z tym że w tym przypadku rośliny zalewamy wodą i moczymy je przez 24 godziny, a potem gotujemy około 20-30 minut. Wywary można przechowywać nawet do 3 miesięcy, pod warunkiem, że tuż po jego przygotowaniu, gdy jeszcze będzie gorący, szczelnie go zamkniemy w słoiku.
• Gnojówka – gnojówkę uzyskujemy z procesu fermentacji roślin. Zalewamy je wodą, a następnie odstawiamy na około 2 do 6 tygodni, codziennie mieszając. Gnojówka nadaje się do użycia, gdy jest klarowna i nie ma na wierzchu piany. Można ją stosować 1-2 miesiące od przygotowania.