Remont mieszkania najczęściej wiąże się z odmalowaniem poszczególnych pomieszczeń. Choć nie każdy przywiązuje do tego wagę, trzeba przyznać, że coraz więcej osób stara się także podczas remontu dbać o środowisko. Jednym z prostszych sposobów jest zdecydowanie się na ekologiczne farby przyjazne środowisku. Jak je rozpoznać?
Ekologiczne farby – po pierwsze, skład
Ekologiczne farby rozpoznamy przede wszystkim po ich składzie, dlatego warto na niego zwracać uwagę. Co powinna zawierać, a czego nie farba przyjazna środowisku? Przede wszystkim będzie w niej woda jako naturalny rozcieńczalnik. Doskonale zastępuje szkodliwe substancje, takie jak rozpuszczalniki chemiczne, amoniak czy LZO lub lotne związki organiczne. Są one niebezpieczne nie tylko dla środowiska, ale także dla nas, gdyż ulatują do powietrza, którym oddychamy podczas wysychania farby na ścianach.
Oprócz tego LZO może powodować powiększeni dziury ozonowej, przez co wielu ekologów usilnie walczy, by ta substancja nie występowała już w żadnych produktach malarskich. Ekologiczne farby posiadają też w swoim składzie żywicę, która pełni rolę spoiwa. Taką żywicę znajdziemy na przykład w farbach akrylowych. Takie farby tworzą na ścianach paroprzepuszczalną powłokę, dzięki czemu w razie dużej wilgotności powietrza w pomieszczeniu nie pojawia się pleśń. Ponadto farby akrylowe nie uczulają i nie mają drażniącego zapachu.
Zwróć uwagę na oznaczenia producenta
Oprócz składu, informacją pomocną mogą być dla nas specjalne oznaczenia producenta wskazujące na to, iż mamy do czynienia z farbą ekologiczną. Jednym z nich jest oznaczenie Ecolabel – to certyfikat potwierdzający, że dany produkt jest ekologiczny, bezpieczny dla zdrowia oraz spełnia standardy wysokiej jakości. Inna ważna informacja to certyfikat PKN oraz atest PZH. Poniżej przedstawiamy wymienione oznaczenia: