Jak uniknąć niestrawności po weselu?

Niestrawność to częsta przypadłość osób, które niespecjalnie dbają o to, jak się odżywiają. Jej objawy bywają bardzo nieprzyjemne i mogą pojawić się w najmniej odpowiedniej chwili, na przykład podczas rodzinnego obiadu czy wesela, na które aktualnie jest sezon. Co więc zrobić, abyśmy nie musieli takiego wesela odchorować w postaci niestrawności? Poznajmy kilka sposobów.

Jak zapobiec niestrawności po weselu?

Niestrawność często jest wynikiem naszych niewłaściwych przyzwyczajeń żywieniowych. Unikanie ich może nam pomóc zmniejszyć częstotliwość występowania problemów trawiennych lub całkowicie się ich pozbyć. Oto kilka z nich:

• Nie jedz do syta –

Nasz umysł potrzebuje nawet do 40 minut, zanim otrzyma sygnał, że żołądek jest pełny. Jedząc powoli, małymi kęsami, uda nam się uniknąć przejedzenia, które jest najczęstszym powodem niestrawności. Poza tym taki sposób spożywania potraw jest też znacznie przyjemniejszy i umożliwia delektowanie się smakami.

• Jedz częściej, ale mniej –

Szczególnie na spotkaniu towarzyskim, na przykład weselu, podawanych jest wiele różnych dań. Chęć spróbowania ich wszystkich może powodować niestrawność. Dlatego warto spożywać mniejsze porcje i nie najadać się do syta już przy pierwszej porcji. Próbowanie potraw w mniejszych ilościach pozwoli nam uniknąć przeciążenia żołądka różnymi, nieraz ciężkostrawnymi potrawami.

niestrawności

Aby uniknąć niestrawności na weselu czy innym przyjęciu, warto jadać małe porcje i robić przerwy między kolejnymi posiłkami.

• Nie popijaj jedzenia wodą –

Picie napojów, nawet wody, podczas posiłku, rozrzedza soki trawienne, co utrudnia trawienie. Zamiast pić w trakcie jedzenia, lepiej wypić szklankę wody na pół godzinę przed posiłkiem – to sprawi, że zjemy mniejszą porcję, a szybciej się najemy, bez uczucia ociężałości i przejedzenia.

• Unikaj gazowanych napojów –

Gazowane napoje mają właściwości wzdymające, a pite między posiłkami mogą wzmóc niestrawność. Zamiast nich, lepiej pić zwykłą wodę lub ziołowe herbaty, które wspomagają procesy trawienne.

niestrawności

Zamiast pić napoje gazowane, lepiej wybrać herbatę ziołową, która wspomoże proces trawienia.

• Nie siedź cały czas przy stole –

Być może nie przepadamy za weselnymi zabawami, niemniej wielogodzinne przesiadywanie przy stole i dokładanie sobie kolejnych porcji na talerz prawie na pewno skończy się niestrawnością. Warto więc co jakiś czas się przejść lub potańczyć. Ruch wzmaga procesy trawienne, niemniej nie może on być zbyt intensywny, mógłby bowiem doprowadzić do odwrotnego rezultatu – nawet do wymiotów.

To oczywiście tylko kilka dobrych rad, by uniknąć niestrawności, i to nie tylko w szczególnych okolicznościach, takich jak wesele. Stosowanie się do nich codziennie może nam pomóc unikać niestrawności.

Leave a Reply