Problemy ze skórą to dość częsta przypadłość osób w różnym wieku. Do najczęstszych należą problemy ze skórą głowy, między innymi łupież pstry. Dla wielu osób to dość wstydliwe, niemniej warto szukać pomocy i odpowiedniego sposobu na jego wyleczenie. Dlaczego? Ponieważ to przypadłość, która nie minie samoistnie.
Czym jest łupież pstry?
Łupież pstry to nieszkodliwa, aczkolwiek wstydliwa choroba skóry głowy wywołana przez grzyby, a konkretnie przez Malassezia furfur, który może znajdować się także na skórze zdrowej, niemniej jego nadmierny rozrost powoduje zmiany chorobowe. Łupież pstry najczęściej występuje w okolicach głowy, szyi i ramion, rzadko na innych częściach ciała. Na ten rodzaj choroby skóry głowy najczęściej zapadają osoby młode. Głównym objawem łupieżu pstrego są łuszczące się plamy o zabarwieniu beżowym, brązowym, białym lub łososiowym.

Głównym objawem łupieżu jest łuszcząca się skóra głowy, co wygląda nieestetycznie i bywa krępujące.
Nie występuje z nimi żadne podrażnienie i inne objawy, dlatego też czasem ciężko go rozpoznać. U osób o jasnej karnacji jest on szczególnie zauważalny latem, gdy zaczyna odznaczać się na tle opalonej skóry. Ponieważ łupież pstry wynika z zarażenia grzybem, choroba po wyleczeniu może znowu nawrócić.
Profilaktyka i leczenie łupieżu pstrego
W leczeniu łupieżu pstrego chodzi przede wszystkim o zmniejszenie aktywności grzybów i drożdżaków, które go wywołują. Najczęściej stosuje się w tym celu szampony, mydła, kremy oraz balsamy przeciwgrzybicze, w których substancją aktywną jest zazwyczaj siarczek selenu, pirytion cynku lub ketokonazol.

Leczenie łupieżu pstrego może polegać na stosowaniu specjalnych szamponów lub balsamów przeciwgrzybiczych.
Czasami dermatolog może zalecić terapię środkami doustnymi. Może to być konieczne, gdy łupież pstry pokrywa większość powierzchni ciała, jest gruby lub wyjątkowo uciążliwy do zlikwidowania i ciężko nawraca. Tabletki przeciwgrzybicze trzeba przyjmować krótki czas, ponieważ ich dłuższe stosowanie może powodować nieprzyjemne skutki uboczne, a także źle wpłynąć na inne przyjmowane przez nas leki. Im szybciej podejmiemy leczenie, tym skuteczniejsze ono będzie. Terapia trwa zwykle kilka tygodni, niemniej profilaktykę powinniśmy stosować przez cały czas. Powinniśmy unikać opalania oraz długiego przebywania na słońcu bez nakrycia głowy, warto też stosować szampony przeciwłupieżowe nawet po zakończonej terapii, by wzmocnić jej efekty. Więcej informacji o tym schorzeniu można znaleźć także TUTAJ.