Schody z kostki brukowej – zrób to sam

Jeszcze do niedawna kostka brukowa kojarzyła nam się ze starym budownictwem i rzadko wybieraliśmy ją do wykończenia domów. Dziś można powiedzieć, że przeżywa ona drugą młodość. Sięgamy po nią coraz częściej, zwłaszcza do budowania podjazdów, chodników czy schodów. Schody z kostki brukowej to dobry sposób na wykończenie przestrzeni tuż przed domem? By jednak okazały się estetyczne, trwałe oraz bezpieczne, muszą zostać wykonane w we właściwy sposób. Czyli jaki?

Schody z kostki brukowej – wybierz materiały

Zanim rozpoczniemy budowę schodów, musimy skompletować niezbędne materiały oraz narzędzia. Kluczowy w tej kwestii jest wybór kostki brukowej. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów, a różnią się one od siebie nie tylko wyglądem, ale też wysokością, wielkością i szerokością. Gdy wybierzemy odpowiedni rozmiar, możemy spójnie dopasować schody z kostki brukowej do reszty wykończenia wykonanego wokół domu. Będzie to wyglądać estetycznie i atrakcyjnie.

schody z kostki brukowej

Wybierając kostkę brukową, weźmy pod uwagę jej trwałość, zwłaszcza na zmieniające się warunki pogodowe. W naszym rejonie niestety pogoda bywa dość zmienna, zatem kostka powinna wytrzymać zarówno wysokie temperatury i duże nasłonecznienie, jak i opady deszczu, śniegu, a nawet gradu. Ze względów bezpieczeństwa do wykonania schodów zewnętrznych, warto wybrać tę antypoślizgową i odporną na silny mróz. Z rzeczy praktycznych, warto pamiętać, że wysokość kostki powinna wynosić około 15 cm. Zbyt wysokie lub zbyt niskie stopnie utrudniłyby wchodzenie na schody, co mogłoby przyczynić się do groźnego wypadku.

Stwórz szczegółowy projekt i przygotuj teren

Jeżeli wybraliśmy odpowiedni rodzaj kostki brukowej oraz wyposażyliśmy się w niezbędne narzędzia do wykonania schodów, należy przejść do stworzenia szczegółowego planu naszego przedsięwzięcia. Chodzi o stworzenie projektu schodów: ile mają mieć stopni, jak duże mają być oraz gdzie konkretnie się znajdą. Gdy już zdecydujemy o miejscu zbudowania schodów, należy przygotować odpowiednio teren. Przydadzą nam się do tego drewniane paliki, sznurek oraz poziomica. Po oznaczeniu, gdzie zbudujemy schody z kostki brukowej, musimy usunąć z tego terenu darń i wierzchnią część gleby. Po usunięciu około 25 cm ziemi, układamy geokratę, która uchroni przed jej dalszym osuwaniem się, a także przed pojawieniem się z czasem chwastów. Musimy przy tym pamiętać, że schody z kostki brukowej nie mogą być wykonane bezpośrednio na gruncie. Należy najpierw zbudować podbudówkę. Możemy to zrobić za pomocą mieszanki piasku i cementu, którą usypiemy i wyrównamy na mniej więcej 10 – 15 cm.

schody z kostki brukowej

Teraz możemy już przejść do właściwego etapu, czyli budowy samych schodów. W jaki sposób to zrobić? Tego dowiecie się TUTAJ.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.