Rury preizolowane – czym się charakteryzują?

rury

Rury preizolowane są obecnie standardem w sieciach ciepłowniczych. Z ich pomocą przesyła się czynnik cieplny przy maksymalnym ograniczeniu utraty ciepła. Czym się one charakteryzują? Wyjaśniamy.

Czym są rury preizolowane?

Rury preizolowane to technologia stosowana w Polsce od lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Wcześniej używano tylko i wyłącznie klasycznych przewodów z litej stali. Nie były one jednak rozwiązaniem efektywnym. Problemem była przede wszystkim duża utrata ciepła oraz wysokie ryzyko wystąpienia uszkodzeń mechanicznych. Rury preizolowane okazały się rozwiązaniem, który istotnie zmniejszył ryzyko wystąpienia tych wad.

Wykorzystuje się je do zarówno do systemów centralnego ogrzewania, jak i przesyłu zimnej oraz ciepłej wody. Można stosować je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór rur preizolowanych. Wybierając konkretny model, należy zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz rodzaj zastosowanych materiałów. Duże znaczenie ma także dobry i sprawdzony producent rur preizolowanych.

Czym charakteryzują się rury preizolowane?

Rury preizolowane podzielić można na te wykonane głównie ze stali lub z giętkich surowców, takich jak na przykład polietylen usieciowiony PEX. Te drugie cieszą się dużo większą popularnością ze względu na swoje unikatowe cechy. Są lekkie, elastyczne i przy tym bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Nie są także podatne na uszkodzenia w wyniku przepływu wody o zbyt dużej miękkości.

Każde rury preizolowane tworzone są w bardzo podobny do siebie sposób. Na zewnątrz znajduje się gruba warstwa, która chroni zakotwiczone w środku elementy przed czynnikami zewnętrznymi. Zewnętrzny płaszcz stworzony jest z bardzo wytrzymałych surowców z domieszką elementów zwiększających elastyczność całej konstrukcji.

W środku rury preizolowanej znajduje się specjalna warstwa izolacyjna, wykonana zazwyczaj ze spienionego polietylenu usieciowionego PEX. Jest on nienasiąkliwy i niezwykle odporny na starzenie się. Pod tą warstwą może znajdować się nawet do kilku różnych przewodów do przesyłu np. wody pitnej.

Leave a Reply