Folia do sianokiszonki pozwala w bezpieczny i efektywny sposób przechowywać paszę rolniczą w tak zwanych balotach. Oddziela ją szczelnie od środowiska zewnętrznego i powoduje, że na dłużej zachowuje swoją naturalną świeżość. Czym się ona charakteryzuje? Wyjaśniamy.
Czym jest folia do sianokiszonki?
Folia do sianokiszonki to produkt do zastosowań rolniczych. Używa się jej w celu przygotowywania paszy dla zwierząt. Folię najczęściej używa się w prasie belującej, która podłączona jest do ciągnika. W trakcie jazdy urządzenie zbiera z pola podsuszoną zielonkę i ją ugniata. Na koniec jest ona owijana specjalnym rodzajem folii. Dzięki temu tak powstałą paszę dla zwierząt izoluje się od szkodliwego wpływu powietrza, wilgoci z opadów deszczu i gwałtownych wahań temperatur. Zachowuje ona w ten sposób dłużej swoją naturalną świeżość.
Czym charakteryzuje się folia do sianokiszonki?
Produkt używany do pakowania sianokiszonki działa podobnie jak klasyczna stretch folia. Charakteryzuje się jednak innymi parametrami użytkowymi. Przede wszystkim dostosowana jest rozmiarami do konkretnych urządzeń rolniczych, które służą do owijania balotów.
Na rynku można znaleźć folie w różnych kolorach, wielkościach i grubościach. Są wykonane z co najmniej kilku odpornych na uszkodzenia warstw. Najczęściej spotykane są te 3-warstwowe. Charakteryzują się dobrą odpornością i wytrzymałością i nadają się do większości zastosowań. Na rynku znajdziemy także wysokiej jakości modele 5-warstwowe. Oferują najwyższą ochronę i bezpieczeństwo nawet w sytuacji długoterminowego przechowywania paszy.
Wybór konkretnej barwy folii sianokiszonki nie może być przypadkowy. Te w jasnym kolorze lepiej odbijają promienie słoneczne i nadają się idealnie zwłaszcza do miesięcy wiosennych i letnich. Zapobiegają szkodliwemu nagrzewaniu się zielonki i zapobiegają szkodliwej fermentacji. Natomiast te w ciemnych barwach stosuje się głównie jesienią. Należy natomiast unikać modeli przezroczystych, ponieważ zazwyczaj nie zapewniają wystarczającej ochrony przez szkodliwym promieniowaniem UV.