Robot koszący trawę – czy warto?

Robot koszący trawę – jak działa, ile kosztuje, czy warto?

Inteligentne urządzenia przebojem wdarły się do naszych domów, znacznie ułatwiając codzienne obowiązki. Nikogo nie dziwi już obecność zmywarki, suszarki elektrycznej czy odkurzacza automatycznego. Technologia idzie jednak o krok dalej, wspierając nas również w pracach ogrodowych, które do tej pory kojarzyły się z fizyczną pracą. Mowa o robotach do koszenia trawy, które samodzielnie pielęgnują trawnik, regularnie go przycinając. Jak działa i ile kosztuje kosiarka która sama kosi?

Regularne koszenie trawnika – podstawowy zabieg pielęgnacyjny w ogrodzie

Każdy, kto w przydomowym ogrodzie posiada trawnik wie, że podstawą jego pielęgnacji jest regularne koszenie. Nie bez znaczenia jest także częste podlewanie oraz nawożenie, jednak bez częstego przycinania zabiegi te na niewiele się zdadzą. Częste koszenie trawy sprawia, że znacznie szybciej i łatwiej się rozkrzewia, a także lepiej wrasta. Ogranicza to również nadmierny rozwój chwastów oraz mchu, które bardzo szybko przejmują kontrolę nad zaniedbanym trawnikiem.

Warto pamiętać o tym, aby nóż kosiarki był zawsze ostry, w innym przypadku kosiarka będzie szarpać źdźbła. Ich końcówki zaczną wtedy usychać, a trawnik przestanie zachwycać soczystą zielenią. Nie bez znaczenia jest także to, na jaką wysokość przycina się trawę. Najlepiej, aby miała około 3-4 cm, co nie dopuści do jej kwitnienia i przerzedzenia.

zadbana trawa - efekt pracy robota koszącego trawę

Jak działa robot do koszenia trawy?

Roboty koszące trawę to inteligentne urządzenia, które samodzielnie przycinają trawnik. Na jakiej zasadzie w takim razie działają? Wystarczy zamontować w ogrodzie stację dokującą i umieścić na niej automatyczną kosiarkę do trawy, a następnie przeprowadzić instalację. W tym procesie pomoże instrukcja obsługi lub specjalna aplikacja, która krok po kroku wyjaśni, co należy zrobić.

Kolejnym etapem jest ustalenie, jak często robot koszący trawę ma wykonywać swoje zadanie. Możemy określić dokładny harmonogram działania, dzięki któremu urządzenie włączy się automatycznie, zupełnie bez naszego udziału. Najlepiej ustawić proces tak, aby automatyczna kosiarka do trawy wykonywała swoje zadanie codziennie. Dzięki temu trawnik pięknie się rozkrzewi i zawsze będzie wyglądał perfekcyjnie. Większość urządzeń pracuje bardzo cicho, nie musimy obawiać się więc o hałas nawet wtedy, gdy kosić będzie o poranku.

Nie ma też konieczności zbierania trawy, ponieważ regularnie przycinanie na niewielką wysokość sprawi, że resztki będą niewidoczne. Co więcej, ich pozostawienie dodatkowo użyźni glebę i zapobiegnie jej nadmiernemu przesuszaniu.

Ile kosztuje robot kosiarka do trawy?

Koszt robota koszącego trawę jest nieco wyższy, niż w przypadku standardowej kosiarki. Ceny zaczynają się od ok. 2000 zł za najprostsze urządzenie do nawet 10 000 za bardzo zaawansowane rozwiązania. Wybór konkretnego modelu zależy od naszych potrzeb, zasobności portfela, wielkości trawnika czy ukształtowania terenu. Za dobrej jakości automatyczną kosiarkę do trawy do przydomowego ogródka zapłacimy, więc między 3500 zł a 5000 zł. Trzeba wziąć jednak pod uwagę fakt, iż to zaawansowany technologicznie sprzęt, które zdejmie z nas obowiązek regularnego i często pracochłonnego koszenia. Ważne też, że taki robot kosiarka do trawy posłuży przez wiele lat.

Sprawdź, ile kosztuje robot koszący trawę >>

Warto śledzić też oferty sklepów z kosiarkami, w oczekiwaniu na promocje. Korzystne cenowo oferty najczęściej pojawiają się po sezonie wiosenno-zimowym.

robot koszący - jeden z dostępnych modeli na rynku

Dlaczego warto kupić automatyczną kosiarkę do trawy?

Automatyczne kosiarki do trawy znacznie ułatwiają pielęgnację trawnika, a ich użyteczność można porównać do systemu nawadniającego ogród. Zamiast codziennego podlewania, wystarczy ustawić odpowiedni program, który zadba o regularne nawadnianie. To znaczna oszczędność czasu i piękniejszy trawnik. Regularne koszenie sprawi, że w ogrodzie pojawi się gęsty, zielony dywan, który da nam mnóstwo satysfakcji. Nie trzeba też martwić się o jego stan podczas dłuższej nieobecności, nawet wtedy, gdy my odpoczywamy na urlopie. Robot do koszenia trawy wykona swoje zadanie bez względu na to czy jesteśmy w domu, czy akurat postanowiliśmy wyjechać.

Dowiedz się, jaki model wybrać >> 

Zalety automatycznej kosiarki do trawy

Największą zaletą automatycznej kosiarki do trawy jest fakt, że urządzenie kosi trawnik za nas. Wystarczy zamontować urządzenie w ogrodzie, ustalić harmonogram pracy i zadbać o jego konserwację. Resztą zajmie się robot, który dokładnie przystrzyże trawnik bez naszego udziału. Regularne skracanie przyspieszy i zintensyfikuje proces rozkrzewiania się trawy, a także zadba o jej zdrowy wygląd.

Te nowoczesne urządzenia świetnie radzą sobie z niewielkimi wzniesieniami, nierównościami i wąskimi przesmykami. Jeśli działka ma nieregularny kształt oraz wiele trudno dostępnych zakątków, zwykła kosiarka może być zbyt szeroka, aby dotrzeć ostrzem w takie miejsca. Roboty do koszenia trawy są węższe, dzięki czemu sprytnie radzą sobie nawet z takimi niedogodnościami. Nie musimy też martwić się o miejsce do składowania worków z trawą, które często długo czekają na wywóz odpadów zielonych. Jej resztki pozostawia się na trawniku, ponieważ są prawie niewidoczne i szybko osiadają na glebie.

Cicha praca i zaawansowane rozwiązania w automatycznych kosiarkach do trawy

Kolejną zaletą automatycznej kosiarki do trawy jest jej cicha praca. Koniec z rykiem silnika spalinowego, który zakłóca spokój i uprzykrza życie całej okolicy. Co więcej, nie emituje szkodliwych spalin i pobiera niewielką ilość energii elektrycznej. Zaawansowane urządzenia pozwalają też na wygodne sterowanie za pomocą aplikacji w telefonie, a wbudowany GPS ułatwia ich lokalizację. Czujnik umożliwia stworzenie mapy ogrodu uwzględniającej przeszkody, dzięki czemu praca robota koszącego trawę jest efektywniejsza. GPS pomoże też zlokalizować urządzenie w przypadku kradzieży lub opuszczenia terenu naszej działki.

cichy, wydajny i skuteczny robot koszący

Koszenie trawy po deszczu

Zmorą właścicieli trawników jest mokra trawa – należy zaczekać, aż wyschnie po intensywnym deszczu, podlewaniu lub porannej rosie. Dlaczego warto o tym pamiętać? Wilgotne, zlepiające się źdźbła mają większy ciężar, przez co chylą się ku ziemi. W rezultacie trawnik będzie skoszony nierówno i nieestetycznie, zwiększa też podatność trawy na choroby i wystawia ją na negatywne działanie mikroorganizmów. Koszenie trawy po deszczu może powodować tępienie się ostrzy kosiarki oraz jej zapychanie, czego efektem może być awaria sprzętu. Co więcej, w maszynie elektrycznej może dojść do zwarcia, a nawet pożaru.

Wielką zaletą automatycznych kosiarek do trawy jest fakt, że mogą one pracować nie tylko na mokrym trawniku, ale nawet podczas deszczu. Często jednak wyposażone są w specjalne czujniki deszczu i w razie opadów urządzenie wraca automatycznie do stacji dokującej. Robot koszący trawę ścina ją regularnie, dzięki czemu muska ostrzem jedynie jej końce. Nie ma więc obawy o sklejające się źdźbła i związane z tym ryzyko. Robot zaprojektowany jest też w taki sposób, aby był odporny na różne warunki atmosferyczne, co zapobiega ewentualnym awariom.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj na https://poradnikogrodniczy.pl/robot-do-koszenia-trawy-jaki-wybrac.php

Leave a Reply