Telewizor – nowy czy używany?

Obecnie technologia bardzo poszła do przodu, a sprzęty typu telewizory czy komputery bardzo szybko się zmieniają, jeśli chodzi o ich parametry. Coś, co dziś jest najnowsze i najmodniejsze, jutro staje się sprzętem klasy średniej. Nie da się ukryć, że nowe telewizory kosztują w tej chwili nawet kilka tysięcy złotych. Może więc opłaca się kupić telewizor używany?

Telewizory nowe i używane – co je różni?

Zasadniczą różnicą między telewizorami nowymi i używanymi jest oczywiście cena. Telewizory używane są nieraz kilkaset złotych tańsze, dlatego coraz więcej osób, chcąc zmienić swój stary telewizor, szuka czegoś nowszego, ale używanego. Sprzęt elektroniczny ma to do siebie, że może w pewnym momencie się zepsuć, dlatego decydując się na zakup telewizora używanego, koniecznie szukajmy ofert z aktualną gwarancją. Wtedy mamy szansę go wymienić, jeśli się zepsuje.

telewizory

Niekiedy opłaca się zdecydować na zakup telewizora używanego, ale tylko takiego, który nadal posiada gwarancję producenta.

Na tego typu sprzęt producenci udzielają zwykle dwuletniej gwarancji, zatem decydując się na zakup telewizora używanego, najlepiej wybrać ofertę, w której telewizor będzie jeszcze na gwarancji przez około rok. Jest to dla nas dobre zabezpieczenie, szczególnie że to niemały wydatek.

A co z modelami powystawowymi?

Niektórzy decydują się na zakup nowego telewizora, ale pochodzącego z wystawy. Taki model powystawowy, chociaż nieużywany, jest wtedy dostępny za niższą cenę. Czy warto zdecydować się na taki zakup? Oczywiście, że tak, trzeba jednak wiedzieć, jakie rodzaje telewizorów warto w ten sposób nabyć. Na przykład zdecydowanie odradza się kupowania powystawowych plazm. Okazuje się, że są to modele najbardziej awaryjne, jeśli chodzi o telewizory. Poza tym luminofory w matrycy często nierównomiernie się wypalają, powodując zniekształcenia czy znaczne ubytki w obrazie, co bardzo pogarsza jakość odtwarzanego obrazu. W takiej sytuacji o wiele lepiej wybrać model telewizora z wyższej półki, ale używany. Zapłacimy na pewno mniej, ale mamy pewność, że telewizor nam posłuży.

telewizory

Nowe telewizory, choć drogie, są nowe i w pełni sprawne. Dlatego zakup nowego sprzętu jest najbezpieczniejszą opcją.

Oczywiście mimo wszystko  najbezpieczniejszą formą zakupów jest wybór nowego telewizora prosto ze sklepu, z gwarancją i ubezpieczeniem. Dużym udogodnieniem jest to, iż taki nowy telewizor możemy wziąć na dogodne raty. Dzięki temu nie odczujemy aż tak tego wydatku w budżecie domowym. Zakup telewizora to na pewno kwestia indywidualna, dlatego trzeba przemyśleć, która z wymienionych opcji byłaby najlepsza.

Leave a Reply