Przygotuj swoje auto na zimę!

Zima to okres wyjątkowo trudny dla kierowców. Zmieniające się warunki atmosferyczne sprawiają, że jazda bywa bardziej niebezpieczna. Śliska nawierzchnia, zamarzające szyby i wycieraczki to tylko niektóre z problemów, z jakimi się spotykają. Wielu z nim można jednak zapobiec, odpowiednio przygotowując swoje auto na zimę. Kiedy zmienić opony na zimowe? Jak wymienić wycieraczki? Z nami znajdziesz odpowiedź!

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Zmiana opon na zimowe budzi w kierowcach sporo pytań i wątpliwości. Podstawowe z nich to kiedy zmienić opony na zimowe? I czy w ogóle trzeba to zrobić, skoro w ostatnim czasie zimy w Polsce są wyjątkowo łaskawe? Być może byłaby to forma oszczędności, niemniej zmiana opon z letnich na zimowe to konieczność! Nawet jeżeli na drogach nie ma śniegu, to w okresie jesienno-zimowym pojawia się błoto i woda, po których nie jeździ się komfortowo. Opony zimowe gwarantują lepszą przyczepność w takiej sytuacji, tym bardziej więc są potrzebne, gdy już spadnie śnieg lub gdy jesień jest wyjątkowo deszczowa.

kiedy zmienić opony na zimowe

Zmiana opon z letnich na zimowe jest konieczna, gdy na drodze pogarszają się warunki z powodu opadów deszczu lub śniegu i niskiej temperatury.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Generalnie należy to zrobić, gdy temperatura na dworze spada poniżej 7 stopni Celsjusza lub gdy od dłuższego czasu są duże opady deszczu. Zwlekanie z tym może narazić nas oraz inne osoby w ruchu ulicznym na poważne niebezpieczeństwo. Ponadto istnieją przepisy przewidujące kary dla kierowców jeżdżących w okresie zimowym na letnich oponach. Optymalnym rozwiązaniem w tej kwestii może być założenie całorocznych opon, niemniej przed zimą i tak warto skontrolować ich stan, na przykład sprawdzić stan wentyli i w razie konieczności wymienić je na nowe.

Jak wymienić wycieraczki?

Kolejna ważna kwestia, o którą warto zadbać, zanim zima przyjdzie na dobre, to wymiana wycieraczek na zimowe. Dlaczego warto to zrobić? Ponieważ zamarznięta i zabrudzona szyba przednia to poważny problem dla kierowcy. Zamiast codziennie rano poświęcić godzinę na jej odskrobanie i doczyszczenie, lepiej wyposażyć się w zimowe wycieraczki, które będą na bieżąco oczyszczać szybę w odpowiednim stopniu. Jeżeli sami nie potrafimy wymienić wycieraczek, najlepiej poprosić o to specjalistę. Taka usługa może kosztować od kilku do nawet kilkuset złotych – jest to zależnie głównie od modelu samochodu.

Wymiana wycieraczek na zimowe uchroni nas przed codziennym skrobaniem i czyszczeniem szyb.

Wymiana wycieraczek na zimowe uchroni nas przed codziennym skrobaniem i czyszczeniem szyb.

W niektórych przypadkach istnieje możliwość wymiany samych gumowych piór, jeśli posiadamy wycieraczki bezprzegubowe. Jest to znacznie prostsze i można to zrobić samodzielnie.

Więcej o przygotowaniu samochodu na zimę i kosztach z tym związanych przeczytacie także TUTAJ.

Leave a Reply