Nieuchronnie zbliża się zima, a to oznacza, że wielu kierowców czeka wymiana opon. Opony letnie i zimowe należy wymieniać wraz ze zmianą warunków atmosferycznych, które mają też ogromny wpływ na stan dróg. Niestety, trzeba stwierdzić, że niejeden zbyt późno decyduje się na zmianę opon, co widać w ilości kolizji i poślizgów zwłaszcza w okresie zimowym. Może to wynikać z braku wiedzy na temat tego, czym się one od siebie różnią i jak istotną rolę pełnią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze.
Opony letnie i zimowe – poznaj różnice
Aby zrozumieć, dlaczego tak ważna jest wymiana opon, musimy wiedzieć, czym różnią się opony letnie i zimowe. Oczywiście samo rozpoznanie opony zimowej czy letniej nie należy do trudnych zadań, gdyż mają one odpowiednie oznaczenia – na oponie zimowej zawsze znajdziemy nieduży znaczek w kształcie śnieżynki obramowany figurą w kształcie gór. Poza tym znajdziemy na niej symbol M+S, który oznacza, że opony nadają się do jeżdżenia po śniegu i błocie pośniegowym. Najważniejsza różnica między tymi rodzajami opinii jest bieżnik.
Letnie ogumienie posiada więcej kanałów wzdłuż bieżnika. Dzięki temu opona bardzo dobrze trzyma się suchej powierzchni. Powierzchnia bieżnika jest gładsza niż w oponie zimowej i ma mniej nacięć. Z kolei na oponach zimowych znajdują się jeden lub dwa główne kanały połączone poprzecznymi rowkami, które są szersze, po to, by lepiej odprowadzać wodę z opony. Opony zimowe mają też dużo falowanych nacięć. Sprawiają one, że bieżnik wbija się w śnieg, stabilizując tor jazdy i znacznie ulepszając poruszanie się lub hamowanie na oblodzonej drodze.
Skutki jeżdżenia zimą na letnich oponach
Jak widać, opony letnie i zimowe różnią się od siebie pod wieloma względami, po to, by zapewnić maksymalną przyczepność i bezpieczeństwo na drodze. Co więc się dzieje, gdy nie zmienimy opon na zimę? Jeżdżąc na letnich oponach, mamy praktycznie zerową przyczepność.
O wiele łatwiej wpaść w poślizg, ponadto droga hamowania jest znacznie dłuższa, przez co łatwo o stłuczkę. Jazda na letnich oponach zimą jest skrajnie nieodpowiedzialna, dlatego nigdy nie lekceważmy tej kwestii.