Opony letnie i zimowe – czym się od siebie różnią?

Nieuchronnie zbliża się zima, a to oznacza, że wielu kierowców czeka wymiana opon. Opony letnie i zimowe należy wymieniać wraz ze zmianą warunków atmosferycznych, które mają też ogromny wpływ na stan dróg. Niestety, trzeba stwierdzić, że niejeden zbyt późno decyduje się na zmianę opon, co widać w ilości kolizji i poślizgów zwłaszcza w okresie zimowym. Może to wynikać z braku wiedzy na temat tego, czym się one od siebie różnią i jak istotną rolę pełnią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze.

Opony letnie i zimowe – poznaj różnice

Aby zrozumieć, dlaczego tak ważna jest wymiana opon, musimy wiedzieć, czym różnią się opony letnie i zimowe. Oczywiście samo rozpoznanie opony zimowej czy letniej nie należy do trudnych zadań, gdyż mają one odpowiednie oznaczenia – na oponie zimowej zawsze znajdziemy nieduży znaczek w kształcie śnieżynki obramowany figurą w kształcie gór. Poza tym znajdziemy na niej symbol M+S, który oznacza, że opony nadają się do jeżdżenia po śniegu i błocie pośniegowym. Najważniejsza różnica między tymi rodzajami opinii jest bieżnik.

opony letnie i zimowe

Letnie ogumienie posiada więcej kanałów wzdłuż bieżnika. Dzięki temu opona bardzo dobrze trzyma się suchej powierzchni. Powierzchnia bieżnika jest gładsza niż w oponie zimowej i ma mniej nacięć. Z kolei na oponach zimowych znajdują się jeden lub dwa główne kanały połączone poprzecznymi rowkami, które są szersze, po to, by lepiej odprowadzać wodę z opony. Opony zimowe mają też dużo falowanych nacięć. Sprawiają one, że bieżnik wbija się w śnieg, stabilizując tor jazdy i znacznie ulepszając poruszanie się lub hamowanie na oblodzonej drodze.

Skutki jeżdżenia zimą na letnich oponach

Jak widać, opony letnie i zimowe różnią się od siebie pod wieloma względami, po to, by zapewnić maksymalną przyczepność i bezpieczeństwo na drodze. Co więc się dzieje, gdy nie zmienimy opon na zimę? Jeżdżąc na letnich oponach, mamy praktycznie zerową przyczepność.

opony letnie i zimowe

O wiele łatwiej wpaść w poślizg, ponadto droga hamowania jest znacznie dłuższa, przez co łatwo o stłuczkę. Jazda na letnich oponach zimą jest skrajnie nieodpowiedzialna, dlatego nigdy nie lekceważmy tej kwestii.

Leave a Reply