Przygotuj samochód na zimę – szyby samochodowe

Gdy zbliża się zima, wielu kierowców myśli już o przygotowaniu swojego samochodu na ten trudny okres. Nie chodzi tylko o wymianę opon letnich na zimowe czy sprawdzenie klocków hamulcowych, co jest absolutną podstawą. Musimy zadbać też o szyby samochodowe. Od ich czystości i ogólnego stanu zależy widoczność na drodze, która zimą, zwłaszcza wieczorami bywa bardzo ograniczona. Jak więc przygotować szyby samochodowe na zimę?

Szyby samochodowe zimą – jakiej pielęgnacji wymagają?

Generalnie najważniejsza rzecz dotycząca szyb samochodowych to ich czystość. Powinny być względnie czyste niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Naturalnie zimą szyby samochodowe narażone są na wpływ śniegu czy deszczu, dlatego jeszcze przed jej nadejściem należy zadbać przede wszystkim o sprawne wycieraczki oraz zimowy płyn do spryskiwaczy. Dzięki nim szyba, pomimo mrozu i śniegu, będzie czysta i nie będzie zamarzać, co jest chyba najczęstszym problemem kierowców w tym okresie.

Wybieramy wycieraczki samochodowe

Zakup wycieraczek do samochodu nie może być kwestią przypadku czy po prostu najniższej ceny. Wycieraczki samochodowe pełnią niezwykle ważną funkcję, zwłaszcza zimą. Jak więc je dobrać? Przede wszystkim musimy sprawdzić stan technicznych naszych obecnych wycieraczek.

szyby saomchodowe

W okresie jesienno-zimowym sprawdźmy stan naszych wycieraczek i w razie potrzeby wymieńmy je na nowe.

Jeśli z nimi wszystko w porządku, może okazać się, że wcale nie wymagają wymiany w tym roku. Zasadniczo jednak zaleca się je wymieniać raz w roku, właśnie przed nadejściem zimy. Wycieraczki dzielimy na trzy rodzaje: szkieletowe, bezszkieletowe oraz hybrydowe. Przy wymianie zawsze róbmy to parami, a nie pojedynczo.

Wybór płynu do spryskiwaczy

Kolejna istotna rzecz, jaka wpływa na stan szyb samochodowych zimą jest używany przez nas płyn do spryskiwaczy. Podział płynów na zimowe i zwykłe nie jest chwytem marketingowym – naprawdę się od siebie różnią i naprawdę ich wymiana w zależności od pory roku jest konieczna.

szyby samochodowe

Przed nadejściem zimy należy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy.

Wybierając zimowy płyn do spryskiwaczy, sprawdźmy na etykiecie czy informacji od producenta, przy jakiej temperaturze płyn może zamarznąć. Im niższa to temperatura, tym lepszej jakości płyn.

Tych kilka prostych zabiegów może sprawić, że jazda samochodem zimą nie będzie aż tak uciążliwa.

Leave a Reply