Jak prawidłowo przechowywać opony?

Wielu kierowców, dbając o bezpieczeństwo swoje oraz rodziny, pilnuje tego, by w odpowiednim czasie zmieniać opony w samochodzie. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym grozi jazda zimą na letnich oponach, i odwrotnie. Niemniej jednak o wiele mniej przejmujemy się tym, w jaki sposób przechowujemy opony sezonowe. Przechowywanie opon w nieprawidłowy sposób może znacznie skrócić ich żywotność, a nawet sprawić, że zupełnie nie będą się nadawać do ponownego ich założenia. Jak więc prawidłowo przechowywać opony? Jakie akcesoria mogą nam w tym pomóc?

Przechowywanie opon – o czym należy pamiętać?

W czasie, gdy używamy jednego kompletu opon, drugi leży schowany nawet na wiele miesięcy. Nieprawidłowy sposób składowania opon może doprowadzić do trwałego odkształcenia ogumienia, przez co nie będzie nawet możliwe ponowne ich założenie. Warto więc zwrócić uwagę, w jakich warunkach przechowujemy nasze opony. Najgorszym z możliwych sposobów jest układanie ich na stosie, co wywołuje nacisk na jej pewne obszary, a zwłaszcza na opony umiejscowione na samym dole. Dlatego należy przechowywać opony w pozycji pionowej, jedna obok drugiej. Wielu kierowców nie wie również, że warto co 2 – 3 miesiące obrócić przechowywane opony, aby nie uległy one odkształceniu w miejscu nacisku. przechowywanie oponOczywiście na przechowywanie opon trzeba też wygospodarować odpowiednią ilość miejsca w garażu. Nie zawsze jest to proste, dlatego z pomocą przychodzą akcesoria ułatwiające składowanie ogumienia we właściwy sposób.

Praktyczne akcesoria do przechowywania opon

Jeżeli brakuje nam wolnej przestrzeni do składowania opon na podłodze, warto wykorzystać wolne miejsce na ścianach i pod sufitem. Pomóc w tym mogą solidne wieszaki montowane na dużych śrubach i kotwach montażowych. Zestaw na komplet czterech opon kosztuje już jakieś 50 złotych. Przy zakupie warto zwrócić szczególną uwagę na szerokość regału oraz wymiary opon, tak, aby nasze opony całe się na nim zmieściły. Taki podwieszany regał z pewnością pozwoli zaoszczędzić miejsce, ale musimy pamiętać, że umieszczenie na nich ogumienia może być problematyczne, nieraz konieczne jest wykorzystanie drabiny.

przechowywanie opon

Alternatywą dla wieszaków i regałów ściennych są akcesoria podwieszane pod sufitem. Są one nieco droższe niż wieszaki ścienne – kosztują od 100 do 150 złotych. Niemniej rozwiązują problem braku miejsca w garażu, a jednocześnie pozwalają na przechowywanie opon we właściwy sposób. Jeżeli jednak znalezienie miejsca na komplet nieużywanych opon nie stanowi dla nas problemu, spokojnie możemy zdecydować się na stojące regały. Łatwiej z nich korzystać niż z regałów wiszących. Zwykle są to konstrukcje dwupoziomowe, tak, aby ułożyć po dwie opony w rzędzie. Dzięki temu stojak nie ma więcej niż 60 cm szerokości, więc nie zabiera zbyt dużo przestrzeni garażu. Tego rodzaju akcesoria również są w przystępnej cenie – mogą kosztować około 60 złotych.

Leave a Reply