Kiedy należy wymienić pasek rozrządu?

Pasek rozrządu w silniku spalinowym to ważny element, o którego sprawność trzeba bezwzględnie dbać. Zaniechanie okresowej wymiany może poskutkować nawet uszkodzeniem jednostki napędowej i w efekcie dużymi kosztami naprawy. By tego uniknąć, warto dowiedzieć się kiedy wymiana paska rozrządu jest konieczna i co powinno nas zaniepokoić w działaniu silnika.

Wymiana paska rozrządu – kiedy konieczna?

Zerwanie paska rozrządu to bardzo poważna awaria samochodu. Można jej jednak uniknąć. Aby nie doprowadzić do przedwczesnego uszkodzenia paska rozrządu, przede wszystkim nie możemy dopuścić, by pracował on dłużej niż na dystansie do 100 tysięcy kilometrów. To taki graniczny limit, jeśli chodzi o jego trwałość. Po tym czasie zdecydowanie trzeba dokonać jego wymiany. Dobrze więc pilnować tego czasu i z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować wymianę.wymiana paska rozrządu A jak wygląda sama wymiana paska rozrządu? Generalnie powinna obejmować także wymianę podzespołów, które wspólnie z nim pracują i wpływają na jego trwałość oraz jakość. Będzie to obejmowało wymianę także rolek napinających pasek oraz pompę cieczy chłodzącej. Warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz: jeżeli samochód jest rzadko w ruchu i mimo upływu czasu, na przykład 10 lat, nie przekroczył 10 tysięcy kilometrów, pasek rozrządu i tak powinien zostać wymieniony. Czas także wpływa na jego kondycję niekorzystnie, a zewnętrza gumowa część po czasie ulega parceniu, niezależnie od tego, czy była używana często czy też nie. Dlatego mimo wszystko wymiana paska rozrządu powinna odbywać się nie rzadziej niż co 7 lat. Szukając odpowiedniego mechanika, który zrobi to dobrze warto zajrzeć TUTAJ.

Najczęstsze przyczyny zerwania paska rozrządu

Aby nie dopuścić do zerwania paska rozrządu, musimy wiedzieć, co najczęściej powoduje taką sytuację i jak tego unikać.

wymiana paska rozrządu

Zerwany pasek rozrządu.

Najczęściej więc jest to wynik zatarcia łożyska rolki napinającej pasek lub też gdy pomiędzy pasek rozrządu, a koło zębate dostaje się jakieś ciało obce. Aby uniknąć tego typu sytuacji, pilnujmy okresu wymiany paska rozrządu i nigdy nie przekładajmy tego na później!

Leave a Reply