Przestań palić!

Podobno wypalenie jednego papierosa może skrócić życie o kilka minut. Czy warto jest się aż tak truć?

O tym jak szkodliwe dla zdrowia potrafi być palenie tytoniu wie chyba każdy. Niestety, jeżeli już się uzależniłeś od tej śmiertelnie trującej substancji, to zapewne  doskonale wiesz, że porzucenie nałogu nie jest proste. Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym podpowiadamy jak to zrobić!

SONY DSC

Niezależnie od tego czy wypalasz pięć papierosów dziennie czy też może dwie paczki, palenie jest bardzo szkodliwą czynnością. Owszem, początkowo pobudza układ nerwowy lub ogólnie Twoje ciało do działania, lecz po pewnym czasie poziom dopaminy (hormonu odpowiedzialnego za przyjemność) spada i musisz sięgnąć po kolejnego papierosa. Nie musimy chyba mówić o tym, że to przecież nie działa, w efekcie czego czujesz się jeszcze bardziej zmęczony.

Jak pozbyć się tego nałogu?

Po pierwsze, zacznij unikać miejsc i sytuacji, które przywodzą Ci na myśl palenie tytoniu. To łatwe, o ile sięgnięcie po „fajkę” wiązało się dla Ciebie z wyjściem do pubu i piciem piwa. Gorzej jednak gdyby palenie było dla Ciebie też koniecznością w czasie pracy – co wtedy zrobić?

No cóż, przede wszystkim nie ulegaj presji otoczenia. Oczywiście, nie jest to łatwe, ale powinieneś szerokim łukiem unikać miejsc, które do tej pory kojarzyły Ci się z paleniem. Jak ognia unikaj palarni czy wydzielonych do palenia tytoniu pomieszczeń – nie chodź tam nawet po to, by towarzyszyć innym, nawet jeśli bardzo tego chcesz!

Kolejny sposób na pozbycie się tego nałogu to sport. Postaw na wysiłek fizyczny a szybko przekonasz się jak bardzo szkodliwe dla Twojego zdrowia jest palenie tytoniu. Nawet niewielki wysiłek związany choćby z przebiegnięciem 100-200 metrów po chwili przełoży się na ogromne zmęczenie, którego nie sposób zwalczyć. Wystarczy jednak przestać palić i już po tygodniu lub dwóch szybko odczujesz poprawę swojej kondycji. Spróbuj i przekonaj się że warto – to naprawdę bardzo pomaga przy uzależnieniu.

Źródło zdjęć: foter.com

Leave a Reply