Wielu z nas posiada jakiegoś czworonożnego pupila, na przykład kota lub psa. Planując wakacje czy inne dłuższe wyjazdy, trzeba wziąć pod uwagę zwierzę. Jeżeli nie mamy komu zostawić go pod opieką, konieczne może się okazać zabranie go ze sobą. Jak więc się przygotować na podróż z kotem? O co zadbać, by była ona bezpieczna i jak najmniej stresująca? Sprawdźmy!
Podróż z kotem – przygotuj transporter
Dla każdego zwierzaka podróż jakimś środkiem transportu (samochodem, pociągiem bądź samolotem) nie należy do najprzyjemniejszych. Szczególnie koty, które są domatorami, nie przepadają za podróżami. Jest to dla nich mocno stresujące i nieprzyjemne. Dlatego też, zabierając kota w podróż, musimy zapewnić mu maksymalnie dobre warunki, by czuł się bezpiecznie. Podstawę stanowi wygodny, stabilny transporter, w którym kot będzie zamknięty na czas podróży. Jest to konieczne zarówno, gdy jedziemy samochodem, jak i gdy korzystamy z publicznych środków transportu. Kot musi przez całą podróż pozostawać zamknięty, ponieważ w samochodzie mógłby przeszkadzać kierowcy i nawet doprowadzić do wypadku, a ponadto mógłby wyskoczyć przez uchylone okno i gdzieś uciec. Natomiast w pociągu czy autobusie mógłby przeszkadzać innym pasażerom albo się zgubić.
Jaki transporter wybrać? Powinien on być stabilny i przestronny, a także łatwy do oczyszczenia w razie gdyby kot zabrudził go moczem, kałem bądź wymiocinami. Jeżeli podczas podróży będzie zimno, transporter powinien ochronić kota przed przeciągami, jednocześnie zapewniając mu stały dopływ świeżego powietrza. Jeżeli natomiast ma być gorąco w czasie podróży, najlepszy będzie przewiewny koszyk.
Jadąc samochodem, warto pozostawić transporter na którymś siedzeniu pasażera i przypiąć go pasami – będzie to dodatkowe zabezpieczenie na przykład w razie gwałtownego hamowania.
Jak jeszcze zapewnić kotu opiekę w podróży?
Dłuższa podróż z kotem może być dla niego uciążliwa, co będzie nam oznajmiać ciągłym miauczeniem. Warto wtedy mówić do niego spokojnym i łagodnym głosem, trzeba też regularnie do niego zaglądać, szczególnie gdy podczas podróży panują wysokie temperatury. Kot powinien mieć też stały dostęp do wody i jedzenia.
Planując postój, warto zaparkować samochód w cieniu i pozostawić uchylone okna, jeżeli kot ma zostać w środku. Najprawdopodobniej w ciągu monotonnej jazdy i pracy silnika kot w końcu się uspokoi i uśnie, może to jednak nastąpić po dłuższym czasie. Mając na uwadze dobro naszego pupila, przygotujmy się do podróży z nim, aby była dla niego możliwie najbardziej przyjemna!