Wbrew pozorom i informacjom medialnym, w Polsce istnieje bardzo wiele rodzin, które posiadają więcej niż troje dzieci, w związku z czym rodzice muszą się zdecydować, czy wolą posiadać dwa mniejsze samochody, czy też jeden większy samochód.
Dwa auta czy jedno większe?
Zalety dwóch aut | Zalety jednego auta |
Można niezależnie nimi jeździć, nie utrudniając współmałżonkowi podróżowania; Niezależność czasowa od partnera; Więcej miejsca w bagażniku;
|
Można podróżować nim cała rodzina; Tańsze koszty paliwa; Mniejsze roczne opłaty za posiadanie auta; Tańsze koszty naprawy;
|

Idealne rozwiązanie na wakacyjny kemping!
Pamiętajmy, że w razie konieczności można dokupić doczepiany na dachu bagażnik lub też niewielką przyczepkę. Ważne, by auto dużo nie paliło, ponieważ bardzo podnoszą się wówczas koszty użytkowania. Generalnie dwa auta dają niezależność dla małżonków, niemniej jedno auto rodzinne znacznie zmniejsza koszty finansowe. Tak naprawdę wszystko zależy od miejsca zamieszkania (miasto lub wieś), jak często korzysta się z samochodów (podwożenie dzieci do szkoły lub przedszkola) i od rodzaju pracy rodzica (wyjazdowa, online).
Koszty rodzinnego samochodu

Ważne, by auto nie spalało zbyt wiele paliwa
Cena zależy od wielu czynników: rodzaju nadwozia, mocy silnika, pojemności bagażnika i przede wszystkim wykończenia (podstawowe lub luksusowe). Należy mieć na uwadze, że z czasem koszty eksploatacji samochodu będą rosnąć, dlatego nie zawsze warto kupować najdroższe modele. Rodziny w modelu 2+3 mogą kupić klasyczne auto, zaś rodzice posiadający czworo lub więcej dzieci powinni pomyśleć o kupnie minivana lub samochodu typu SUV. Wbrew pozorom, wcale nie jest łatwo znaleźć dogodne, bezpieczne i pojemne auto dla dużej rodziny w przystępnej cenie. W salonach królują modele dla 4-osobowych rodzin, zaś w przypadku doczepianych foteli trzeba się liczyć z dodatkowymi, często wysokimi kosztami.
Bardzo ciekawe propozycje rodzinnych aut z cenami można znaleźć pod tymi dwoma linkami: tutaj i tutaj.