Praca biurowa a zapalenie stawów

Lek przeciwzapalny

Jedna dawka dobrego leku przeciwzapalnego powinna przynieść spodziewane efekty

Coraz więcej Polaków pracuje za biurkiem, to znaczy spędzają przynajmniej osiem godzin dziennie siedząc w jednym miejscu, nie zmieniając pozycji, często godzinami wpatrując się w ekran. Jeśli dodać do tego przynajmniej kilkunastominutowe podróże komunikacją miejską (gdzie najczęściej się siedzi) i wieczorne oglądanie telewizji na salonowej sofie, to nic dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna narzekać na bóle mięśniowo-stawowe.

Poranne problemy ze wstawaniem

Dzwoni budzik, chcesz wstać z łóżka i… nie możesz. Odczuwasz sztywność kolan, przy drobnym ruchu słychać delikatne chrzęszczenie, miejsce jest lekko opuchnięte i niezwykle dotkliwe przy dotyku, nie wspominając o nieprzyjemnym bólu. Spotkałeś się z takimi objawami? Zapalenie mięśni i stawów dotyka nie tylko osoby siedzące, lecz także te, które mają znaczną nadwagę, nie uprawiają żadnych sportów fizycznych, prowadzą złą dietę i dobierają złe obuwie. Wówczas należy zażyć lek przeciwzapalny i zmienić swoje dotychczasowe nawyki, zaczynając od drobnych ćwiczeń tuż po przebudzeniu. Nie warto sięgać po leki zawierające paracetamol, bowiem wykazuje on bardzo słabe działanie przeciwzapalne i spożycie nawet 5 dawek nic nie wskóra w przypadku tego rodzaju bólu. Lepiej sięgnąć po specjalnie do tego skomponowany środek farmaceutyczny, który można dostać w aptece.

Czym się różni ból od zapalenia?

  • Ból – to zmysłowe doznanie o nieprzyjemnym charakterze, wynika z uszkodzeń zewnętrznych lub wewnętrznych ciała; jego siła zależy nie tylko od stopnia uszkodzenia komórek, lecz także od siły psychicznej osoby cierpiącej; tutaj zalicza się także ból symptomatyczny.
  • Zapalenie – inaczej przewlekły proces zapalny, który nieleczony prowadzi do choroby zwyrodnieniowej stawów lub reumatoidalnego zapalenia stawów (to choroba ogólnoustrojowa, którą należy leczyć przy pomocy środków farmakologicznych).

Nie tylko same leki…

Leki na ból

Paracetamol nie pomaga w przypadku zapalenia stawów!

Owszem, zażycie tabletki przeciwbólowej z pewnością przyniesie znaczną ulgę, niemniej tego typu leczenie musi być połączone ze zwiększoną aktywnością fizyczną oraz zmianą diety prowadzącą do utraty wagi i utrzymania prawidłowej sylwetki. Bardzo ważny jest także dobór obuwia – zamiast wysokich szpilek lepiej nosić obuwie o płaskiej podeszwie, dzięki któremu równomierne rozkłada się ciężar całego ciała. W trakcie pracy należy robić dłuższe przerwy, lub przynajmniej wykonywać drobne ćwiczenia angażujące mięśnie kręgosłupa i kolan.

Leave a Reply