Popękane fugi w łazience – jak je naprawić?

Fuga to przestrzeń między ceramicznymi płytkami wypełniona i uszczelniona zaprawą. Dzięki właściwie wykonanym fugom płytki są trwalsze, a poza tym wyglądają dużo estetyczniej. Niestety, po jakimś czasie, gdy fuga ulegnie zużyciu, może ona popękać. Popękane fugi nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą też zagrażać stabilności płytek lub też ułatwić wsiąkanie wilgoci w podłoże. Jak więc naprawić popękane fugi? Czy możemy zrobić to samodzielnie, nawet bez fachowej wiedzy?

Popękane fugi – co może być problemem?

Samo naprawienie popękanych fug to nie wszystko. Aby taka sytuacja już się nie powtórzyła, musimy ustalić przyczynę ich pękania, wyeliminować ją i dopiero wtedy przystąpić do renowacji fug.

popękane fugi

Fugi, czyli wypełnienie przestrzeni między płytkami ceramicznymi, pełnią funkcję ochronną i estetyczną.

Kłopot może tkwić w spoinie lub też w rodzaju materiału, jaki użyliśmy do wypełnienia przestrzeni między płytkami. Warto zatem obejrzeć całą powierzchnię płytek i zaobserwować, jak przebiegają spękania (wzdłuż spoin, a może w rogach płytek), ile ich jest i jak są szerokie. Warto na przykład ostukać płytki, przy których zauważyliśmy popękane fugi – jeżeli nastąpiło ich odspojenie, konieczna będzie całkowita wymiana takiej płytki. W przypadku dużej powierzchni pokrytej płytkami ceramicznymi warto również zmierzyć rozstaw dylatacji. Nieprawidłowy rozstaw lub jej brak jest jednym z powodów pękania fug.

Przystępujemy do renowacji fug

Kiedy już ustalimy, w czym tkwi problem i go wyeliminujemy, możemy wziąć się za naprawę popękanych fug. Spoiny, w których fugi wykruszyły się czy też popękały fragmentarycznie zaleca się wymienić w całości. Choć jest to dość pracochłonne, na pewno pozwoli nam uniknąć w przyszłości podobnych problemów. Popękane fugi, nawet częściowo uratowane wciąż są słabsze i podatne na ponowne uszkodzenia. Usunięcie starych fug można wykonać ręcznie za pomocą rylca lub też specjalnymi elektronarzędziami. Z kolei spoiny, które są ukruszone jedynie częściowo i nie widać, aby się całkiem wykruszały, można naprawić za pomocą renowatora do spoin.popękane fugi To specjalna, gęsta masa, którą nanosi się pędzlem bądź gąbką na spoiny. Dzięki temu zlikwidujemy spękania, gdyż owa masa szczelnie wniknie w powstałe szczeliny i w efekcie ochroni fugi przed przeniknięciem brudu czy wilgoci.

Leave a Reply