Wyjazd na biwak – jak się przygotować?

Lato to czas, gdy każdą wolną chwilę chcemy spędzać na świeżym powietrzu. Nic zatem dziwnego, że wiele osób, gdy tylko ma taką możliwość, wyjeżdża na biwak poza miasto. Tak spędzony czas ma wiele zalet, ale wiąże się też z pewnymi niedogodnościami. Jak więc się przygotować do wyjazdu? O czym nie zapomnieć?

Biwak – jak się kąpać na łonie natury?

Aby faktycznie wypocząć i odprężyć się podczas biwaku, trzeba wcześniej się na to przygotować. Trzeba zadbać o wiele spraw, aby biwakowanie się udało. Jedną z problematycznych kwestii jest chociażby mycie się podczas biwaku. Na łonie natury, z dala od miasta, nie ma co liczyć na dostęp do łazienki i prysznica. Kąpiel w pobliskim strumyku też nie jest zbyt atrakcyjną opcją, gdyż taka woda jest zwyczajnie lodowata. Aby więc móc się swobodnie umyć, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. W sklepach dostępny jest prysznic turystyczny – to rodzaj specjalnego worka o pojemności od 20 do 40 litrów (w zależności od modelu). Z worka wyprowadzony jest wąż zakończony słuchawką prysznicową.

biwak

Prysznic turystyczny to niezbędny element wyposażenia na biwaku.

Jeżeli z samego rana wlejemy do worka wodę i wystawimy ją na słońce, wieczorem będziemy mogli wziąć przyjemny, ciepły prysznic. Jeśli już mówimy o kąpieli na biwaku, warto również zaopatrzyć się w specjalne mydło w listkach na biwak. Wystarczy go zmoczyć, by zaczął się pienić. Po zużyciu można spokojnie go wyrzucić, gdyż takie listki są biodegradowalne.

Biwak – jak gotować na łonie natury?

Kolejna istotna kwestia, o jaką należy zadbać przed wyjazdem na biwak, jest możliwość gotowania. Spędzając kilka dni na biwaku, z pewnością zechcemy żywić się czymś innym niż tylko kiełbaskami z ogniska. Dlatego też warto się zaopatrzyć w turystyczną kuchenkę. Przydać mogą się też zapałki sztormowe, czyli takich, których nie zgasi nawet silny podmuch wiatru.

biwak

Kuchenka turystyczna ułatwi nam gotowanie na biwaku.

To tylko dwie ważne kwestie, jakie warto przemyśleć i zaplanować przed wyjazdem na biwak. Warto wcześniej zrobić sobie szczegółową listę pilnych spraw do załatwienia i niezbędnych rzeczy do zabrania – taka lista znacznie ułatwi przygotowania i sprawi, że wyjazd będzie bardzo udany.

Leave a Reply