Co mi dolega? O bólach brzucha

ból brzuchaBól żołądka? Za dużo zjadłeś. Kolka nerwowa? A czym się stresować, uspokój się i przejdzie. Kolka jelitowa? Nie słyszałem o tym… Niestety, wiele osób bardzo często bagatelizuje ból brzucha, sprowadzając przyczynę bólu do kilku prostych, często mylnych czynników. Jak odróżnić od siebie te trzy najpopularniejsze dolegliwości i jak im skutecznie zaradzić?

Ała, boli! Ale dlaczego?

Najważniejsze, by poznać przyczynę bólu

Najważniejsze, by poznać przyczynę bólu

Nie trzeba kończyć studiów medycznych, aby nauczyć się rozpoznawać podstawowe symptomy chorobowe własnego organizmu. Jeśli systematycznie dokucza nam ból brzucha, to może być on spowodowany konkretnymi czynnikami, takimi jak zła dieta, nadwyrężenie mięśni, niestrawności, a nawet obecnością ciała obcego lub kamieni. Bardzo ważne jest, aby określić przyczynę bólu i w miarę szybko go złagodzić, zanim się uda do lekarza.

  Ból żołądka Kolka jelitowa Kolka nerwowa
Przyczyna bólu Ciężkostrawne jedzenie (tłuste, zbyt pikantne);

 

Stres spowodowany pracą lub kłopotami rodzinnymi;

 

Jedzenie zbyt tłustych pokarmów;

 

Jedzenie zbyt dużych kęsów pożywienia;

 

Przemieszczanie się kamieni w drogach moczowych;

 

Objawy Uczucie pełności;

Nudności i wymioty;

Zgaga;

Brak łaknienia;

Częste odbijanie;

Ból przewlekły w okolicy nadbrzusza;

 

 

 

Nagły i silny skurcz w górnej części brzucha;

 

Uczucie promieniowania do prawej łopatki;

 

 

 

 

Promieniujący ból w okolicy lędźwiowej;

 

Bolesne parcie na oddawanie moczu (często w niewielkich ilościach);

 

 

Oczywiście to nie jedyne przyczyny bólu brzucha. Istnieją jeszcze takie choroby jak zespół jelita drażliwego (IBS), bóle menstruacyjne, zapalenie trzustki lub wątroby, uchyłki jelita grubego, zapalenie wyrostka, przepuklina lub choroba wrzodowa. Więcej o innych bólach przeczytasz na stronie http://www.buscopan.pl/o_bolu_brzucha/zrozumiec_bol.html.

Jak uwolnić się od bólu?

Leki rozkurczowe zniwelują ból brzucha

Leki rozkurczowe zniwelują ból brzucha

Niestety, bez lekarskiej diagnozy niewiele można zrobić. Pozostaje jedynie doraźne łagodzenie bólu przy pomocy leków oraz ułożenie się w dogodnej pozycji. Warto mieć na uwadze, że leki zawierające paracetamol lub ibuprofen jedynie tłumią uczucie bólu, ponieważ w przypadku bólu brzucha należy sięgnąć po tabletki rozkurczowe mięśni gładkich, które łagodzą silne skurcze mięśni i tym samym dolegliwość (tutaj możecie znaleźć ciekawe badania tutaj: najpopularniejsze leki przeciwbólowe). Jeśli niektóre bóle utrzymują się dość długo, to dobrze jest wspomóc leczenie przy pomocy ziołowych herbat i naparów (oczywiście nie mogą one zastąpić profesjonalnego leczenia u lekarza pierwszego kontaktu).

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.