Pochłaniacz wilgoci – zbędny gadżet czy potrzebny dodatek?

Zbyt duża wilgoć w mieszkaniu to problem wielu rodzin żyjących na przykład w nieocieplonych kamienicach. Problem wilgoci początkowo może być niezauważalny, z czasem jednak jest tak zaawansowany, że może nawet odbić się na naszym zdrowiu. Aby tego uniknąć, warto zaopatrzyć się w pochłaniacz wilgoci. Co to takiego? I kiedy go zastosować?

Jak rozpoznać wilgoć w mieszkaniu?

Aby ustalić, czy konieczny jest zakup pochłaniacza wilgoci, najpierw musimy wiedzieć, po czym rozpoznać nadmierną wilgoć w powietrzu. Początkowo mogą to być z pozoru niewinne, wręcz niezauważalne symptomy, takie jak zaparowane szyby pomimo włączonego nawiewu w kuchni, ciągle zaparowane lustra w łazience, ciemniejące fugi czy też pleśniejący chleb w ciągu zaledwie jednego dnia. Z czasem pojawi się charakterystyczny zapach, odklejające się tapety i uczucie ciągłego chłodu w mieszkaniu.

pochłaniacz wilgoci

Gdy w mieszkaniu często parują szyby, pomimo wentylacji, mamy do czynienia ze zbyt dużą wilgotnością powietrza.

Gdy wilgoć zamieni się w pleśń, mamy już poważny problem – pleśń i grzyby wpływają bowiem na pracę układu oddechowego, mogą nawet powodować astmę. Niepokojący więc okaże się długotrwały kaszel domowników. Aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stadium, warto kupić pochłaniacz wilgoci, gdy zauważymy już pierwsze z wymienionych tu objawów.

Pochłaniacz wilgoci – skuteczny w walce z wrogiem

Pochłaniacz wilgoci to proste urządzenie, którego celem jest pochłonięcie nadmiaru wilgoci z powietrza. Oznacza to, że zachowany zostanie poziom wilgotności najlepszy dla człowieka, czyli około 40-60%.

pochłaniacz wilgoci

Pochłaniacz wilgoci w warunkach domowych.

Istnieje kilka rodzajów pochłaniaczy wilgoci, w zależności od ich zastosowania. Najtańsze i najmniejsze pochłaniacze sprawdzające się w warunkach domowych działają na zasadzie wiązania wilgoci przez tabletki z soli wapnia. Wystarczy kilkakrotnie w ciągu roku wymienić w nim wkład, aby działał bez zarzutu. Istnieją też znacznie droższe pochłaniacze wilgoci, a w zasadzie elektryczne osuszacze powietrza, które kosztują od 100 złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Działają na zasadzie suszenia zimnym powietrzem i odprowadzania wilgoci do specjalnego zbiornika. Mniejsze wersje takich osuszaczy sprawdzą się w mieszkaniach i domach, większe natomiast są idealne dla firm budowlanych, remontowych i deweloperskich, gdyż ułatwiają przygotowanie mieszkania do oddania go na sprzedaż, zwłaszcza po tynkowaniu, cementowaniu i malowaniu – tego typu środki mogą przez długi czas oddawać sporo wilgoci. Istnieją także pochłaniacze wilgoci do samochodów.

pochłaniacz wilgoci

Pochłaniacz wilgoci do samochodu.

Są szczególnie pomocne przy parujących zimą szybach. Nie tylko pochłaniają wilgoć, lecz nadają wnętrzu przyjemny zapach, podnosząc jednocześnie komfort jazdy.

Leave a Reply