W jakim celu wykonuje się klejenie taśm przenośnikowych?

tasma przenosnikowa

Taśmowy system produkcji jest szybki, wydajny i dobrze sprawdza się w różnych branżach. Wyposażenie sali fabrycznej uwzględnia szereg istotnych urządzeń, w tym taśm przenośnikowych formujących taśmociągi. Takie rozwiązania są codziennie poddawane dużym obciążeniom i co jakiś czas mogą ulegać awarii. 

Czym jest klejenie taśm przenośnikowych?

Za pomocą klejenia można stworzyć linie taśmociągowe lub dokonać naprawy istniejących usterek. Klejenie taśm przenośnikowych wykonują doświadczone osoby za pomocą odpowiednich metod. Profesjonalny serwis może przedłużyć żywot taśmy i zminimalizować ryzyko dalszych uszkodzeń. 

Możliwe jest samodzielne wykonanie tego typu prac, ale trzeba dysponować wiedzą i mieć świadomość, jak przebiegają poszczególne etapy naprawy. Taśmy przenośnikowe można skleić np. na zimno – ta metoda stosowana jest szczególnie w przemysłowych liniach produkcyjnych.

Klejenie taśm przenośnikowych w ramach serwisu

Ciągle użytkowane taśmociągi przemysłowe wymagają dokonywania regularnych przeglądów. Przed rozpoczęciem prac taśmy należy odpowiednio przygotować. Profesjonalny serwis taśm przenośnikowych wykonuje najpierw oczyszczanie warstwy gumy, by uniknąć nakładania kleju na łatwo uszkadzającą się powierzchnię. 

Do napraw taśmy przenośnikowej z gumy można użyć specjalnego kleju. Klej musi oferować wysoką wytrzymałość i elastyczność. Bezwzględnie ważne jest, by dokonywać serwisu taśmociągów po wstępnym oczyszczeniu gumowych warstw na przykład za pomocą papieru ściernego.

Czy klejenie taśm przenośnikowych daje trwałe rezultaty?

Trwałość sklejeń w obszarze taśm przenośnikowych zależy od tego, jak zostaną zrealizowane. Bez wstępnego oczyszczenia taśma przenośnikowa jest porowata i klej nie będzie dobrze trzymał. Należy też po zastosowaniu kleju zapewnić odpowiedni nacisk, by powstało mocne złącze.

Podsumowując, taśmy przenośnikowe używane są w przemyśle np. jako element taśmociągów. Trzeba je serwisować tak jak każdy inny element. Można dokonywać napraw, stosując odpowiednio mocny klej do gumy.

Leave a Reply