Palisada ogrodowa – do czego może służyć?

Posiadając własny ogród czy działkę, dobrze jest ją ogrodzić. I tutaj warto się zastanowić nad tym, jak wykorzystać palisadę ogrodową, która może pełnić w naszej zielonej przestrzeni różne funkcje. Przecież nikt nie powiedział, że palisada ogrodowa musi być jedynie samą dekoracją.

Czym tak w ogóle jest palisada ogrodowa? To nazwa na murek lub niewielkie ogrodzenie, które znajduje się oczywiście w ogrodzie. Same palisady mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Począwszy od tych bardziej klasycznych, jak beton czy drewno, a skończywszy na chociażby plastiku. Obecnie można znaleźć wiele różnego rodzaju palisad ogrodowych tak, by jak najlepiej pasowały one do zielonej przestrzeni. Do czego jeszcze można ich używać, jeżeli nie chodzi nam o samą dekorację?

drewniana palisada i trawnik

Palisada ogrodowa

Jednym z najpopularniejszych zastosowań palisady ogrodowej, jest dzielenie przestrzeni. Ogród można dzięki niej podzielić na kilka stref, które będą od razu widoczne. Bez trudu da się wydzielić więc ścieżki prowadzące ale także i elementy trawnika, które nie powinny być deptane czy sam podjazd dla samochodu.  Tutaj można także zastosować różnego rodzaju palisady tak, by jeszcze łatwiej oddzielać od siebie różne strefy. W przypadku kwietników dobrze sprawdzą się palisady wykonane z betonu, ale do ścieżek o wiele ładniej mogą prezentować się te drewniane.

Warto się także zastanowić nad tym, jakiej kolorystyki użyć w ogrodzie. Obecnie bez trudu można przebierać w wersjach kolorystycznych palisad (szczególnie tych wykonanych z plastiku). Nie więc nie stoi na przeszkodzie, by popuścić trochę wodze wyobraźni i sprawić, że nasz ogród nabierze rumieńców. Ścieżki przez niego prowadzące mogą być np. odgrodzone kolorem niebieskim, który dobrze się odcina od zielonej trawy. Kwiaty dobrze będą wyglądały w otoczeniu czerwieni, a samą palisadą można także obudować schody prowadzące na taras. Zastosowań jest wiele, a jedyne co może ograniczać, to wyobraźnia. Warto eksperymentować, bo przecież zawsze palisadę można zmienić.

Leave a Reply