Jonizator powietrza – czym jest i do czego służy?

Wiele osób narzeka na częste infekcje dróg oddechowych i ogóle problemy z oddychaniem. Co może na to wpływać? Nie da się ukryć, że jakość powietrza, którym oddychamy w domu jest stale pogarszana przez uruchomione sprzęty elektryczne, wszechobecny kurz i pył. Co można na to zaradzić? Specjaliści radzą, by wyposażyć się w jonizator powietrza.

Jonizator powietrza – czym jest?

Jonizator powietrza to urządzenie, które ma za zadanie oczyszczać powietrze poprzez wytwarzanie jonów ujemnych. Pomieszczenia, w których jest dużo urządzeń elektrycznych, może być przepełnione jonami dodatnimi. Te z kolei przyciągają niekorzystne dla naszego zdrowia kurz, grzyby, wirusy, bakterie oraz wiele innych alergenów, o których nawet nie wiemy.

jonizator powietrza

W pomieszczeniach, w których jest dużo sprzętu elektronicznego, potrzebny jest jonizator powietrza.

jonizator powietrza

Jonizatory powietrza poprzez wytwarzanie jonów ujemnych poprawiają jakość powietrza, a co za tym idzie, nasze samopoczucie.

Naturalnym jonizatorem powietrza jest burza, po której powietrze jest wyraźnie czystsze i lepszej jakości. W mieszkaniu i innych pomieszczeniach zamkniętych uzyskamy podobny efekt, stosując jonizator powietrza. Jego zadaniem jest, jak już wspomnieliśmy, produkcja jonów ujemnych, które zniwelują nadmierną ilość jonów dodatnich, powodujących na przykład suchość powietrza.

Poznaj również klimatyzatory z jonizatorami powietrza – szczegóły tutaj

Rodzaje jonizatorów powietrza

Na rynku możemy znaleźć dwa rodzaje jonizatorów powietrza – klasyczny ostrzowy oraz termoemisyjny. Klasyczne jonizatory produkują w krótkim czasie dużą ilość jonów ujemnych, niestety razem z nimi do powietrza trafiają też tlenek azotu oraz ozon. Wybierając taki jonizator powietrza, zwróćmy szczególną uwagę, czy spełnia on normy europejskie.

jonizator powietrza

Klasyczny jonizator ostrzowy.

jonizator powietrza

Jonizator termoemisyjny.

jonizator powietrza

Jonizator komputerowy.

Jonizator termoemisyjny działa nieco wolniej, niemniej uzyskany przez niego efekt jest dużo trwalszy. Co ważne, nie emituje ozonu, a produkowane przez niego jony ujemne są bardzo podobne do tych naturalnych występujących w środowisku. Dla osób pracujących w domu przy komputerze dobrym wyborem może być zakup małego jonizatora komputerowego, który z wyglądu przypomina pendrive. Umieszcza się go w porcie USB. Wpływa korzystnie na nastrój oraz samopoczucie osoby pracującej wiele godzin przy komputerze, a kosztuje mniej niż 50 złotych.

Leave a Reply