W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi skłania się ku ekologicznym rozwiązaniom. Ta tendencja ma dwa główne powody – zysk dla natury i korzyść dla portfela. Niektóre rozwiązania, takie jak pompy ciepła, są nie tylko przyjazne dla natury, ale także pozwalają na dodatkowe oszczędności. Jak w tym kontekście wypada rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła? Czy takie rozwiązanie jest opłacalne?
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to, innymi słowy, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Taki system wentylowania pomieszczeń znacznie różni się od klasycznej wentylacji grawitacyjnej. W przypadku bardziej tradycyjnego rozwiązania, za przepływ powietrza pomiędzy domem a dworem odpowiada naturalna siła przyrody, czyli grawitacja. Opiera się ona o system kominów, które w odpowiednich warunkach mogą zapewnić przepływ powietrza.
Rekuperacja działa zupełnie inaczej. W przypadku wentylacji grawitacyjnej, jej użytkownik nie ma praktycznie żadnego wpływu na jej sprawne działanie. Przez to kiedy chociażby panuje zbyt mała różnica temperatur pomiędzy dworem a domem, nie będzie ona działała w sposób prawidłowy.
Wentylacja mechaniczna wymusza odpowiednią cyrkulację powietrza poprzez urządzenie, jakim jest rekuperator. Dzięki temu użytkownik rekuperacji zawsze może mieć pewność, że w jego domu panuje odpowiednio czyste powietrze, niestwarzające warunków do rozwoju grzybów i pleśni. Dodatkową zaletą rekuperacji jest odzysk ciepła – w przypadku klasycznej klimatyzacji grawitacyjnej spora część ciepła ucieka z pomieszczeń. Rekuperacja natomiast pozwala na odzysk ciepła z oddawanego powietrza.
Czy rekuperacja się opłaca?
Sam system rekuperacji warto przemyśleć już na etapie stawiania budynku, gdyż wtedy jego koszty będą najmniejsze. Nie oznacza to jednak, że rekuperacja nie opłaca się w domach, które nie są do niej z natury przystosowane.
Ze względu na niedoskonałości wentylacji grawitacyjnej, jej użytkownik jest zmuszony do częstej wentylacji powietrza przez otwieranie okien. Tym samym, dom wytraca cenne ciepło, pozyskane z pieca czy innych rozwiązań grzewczych. Rekuperacja pozwala na uniknięcie tego problemu – z racji na właściwe odprowadzanie zużytego powietrza z pomieszczeń dodatkowe wietrzenie mieszkania nie jest konieczne, natomiast odzysk ciepła czuwa nad tym, żeby zbyt duża ilość energii cieplnej nie wydostała się na zewnątrz.
Niezależnie od typu i rodzaju naszego budynku, rekuperacja to zdecydowanie jedna z ciekawszych opcji, jakie można wykorzystać na drodze do ekologicznego i ekonomicznego życia. Warto pamiętać o wyborze instalacji wysokiej jakości, żeby w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi z tego systemu wentylacji – można znaleźć je, chociażby na stronie https://ventido.pl/.