Właściciele domów jednorodzinnych z ogrodem lub działek rekreacyjnych wiedzą, że do dbania o podwórko potrzebne są odpowiednie sprzęty. Urządzenia znacznie ułatwiają procesy pielęgnacyjne czy to trawnika, czy to drzewek, krzewów, czy kostki brukowej. Dzisiaj skupimy się na pilarkach, które znacznie ułatwiają nie tylko jesienne prace w sadzie, ale też przydają się do cięcia drewna na ognisko i opał. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, z różnych rodzajem zasilania. Który z nich będzie najlepszy? Kto powinien rozważyć zakup pilarki spalinowej, a dla kogo lepszym rozwiązaniem będzie pilarka elektryczna? Podpowiadamy!
Pilarka – do czego może się przydać?
Pilarka, czyli potocznie piła łańcuchowa, to niewielki gabarytowo sprzęt, który służy do szybkiego i precyzyjnego cięcia drewna. Przy jej pomocy szybko obetniemy gałęzie, potniemy pniaki, obrobimy drewno do kominka. Nad jej zakupem powinni pomyśleć więc ci, którzy sami wykonują prace ogrodowe w sadzie, przygotowują drewno na opał lub parają się drobnymi zajęciami związanymi z porządkami przy drzewkach.
Od tego, jakie prace zamierzamy wykonywać powinien zależeć wybór odpowiedniego modelu pilarki łańcuchowej. Warto wziąć pod uwagę urządzenia spalinowe, jeśli planujemy prace na dużym obszarze, mamy dużo drewna do ścięcia, obrobienia. Do krótkich, mało intensywnych prac wystarczy z powodzeniem pilarka elektryczna. Co warto wiedzieć o obu tych urządzeniach?
Pilarka spalinowa – najważniejsze cechy
Pilarka spalinowa, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie, które swoje działanie opiera na silniku spalinowym. Źródłem paliwa jest tu benzyna. Dodatkowo potrzebny jest olej, który usprawnia działanie prowadnicy. W każdej pilarce znajduje się też filtr, który należy czyścić regularnie, a bardzo brudny najlepiej jest wymienić. Przez wzgląd na to, że pilarki spalinowe wykorzystywane są do długich i poważnych prac przy drewnie, niezbędna jest też odpowiednia konserwacja urządzenia. Po każdym użyciu należy oczyścić łańcuch i prowadnicę ze ścinek i pyłów – dzięki temu znacznie wydłużymy życie pilarki (nie dojdzie do zatarcia ruchomych elementów). Warto nadmienić, że urządzenia spalinowe są dość głośne.
Po skończonym sezonie warto wyczyścić całość – zdjąć obudowę, sprawdzić filtry, sprawdzić stan i naciąg łańcucha. Pilarka spalinowa jest dosyć ciężka (zwłaszcza z pełnym zbiornikiem), jednak producenci dbają o to, by nie była to przeszkoda przy użytkowaniu. Odpowiednie uchwyty, poręczny kształt i doskonale wyważony środek ciężkości sprawiają, że praca z pilarką nie jest problematyczna.
Jeśli wykonujemy prace przy ścinaniu drzew lub tniemy grube gałęzie albo pieńki, warto zadbać także o odpowiednią odzież ochronną. Odpowiednie spodnie, gogle, ochronniki słuchu oraz kask – wszystko to zapewni nam bezpieczeństwo i uchroni przed urazami.
Pilarka spalinowa to propozycja dla tych, którzy regularnie pracują przy obróbce drewna. Sprawdzi się także gospodarstwie, w którym jest dużo drzew, sad lub na zimę samodzielnie przygotowuje się drewno na opał.
Zaletą takiej pilarki jest bez wątpienia duża moc, zazwyczaj długie prowadnice, dzięki którym można swobodnie pracować (choć w zależności od potrzeb można zdecydować się na krótszą), nie mamy żadnego ograniczenia obszarowego – pilarka nie potrzebuje wpinanego źródła zasilania, nie ma więc obaw, że zabraknie nam kabla. Paliwo można uzupełnić w każdej chwili – to przewaga nad modelami akumulatorowymi, które po rozładowaniu potrzebują czasu, by znowu być gotowymi do pracy.
Pilarka elektryczna – wygoda, ekologia, łatwa obsługa
Pilarka elektryczna to piła zasilana prądem, a więc musi być podłączona do jego źródła podczas wykonywania prac. Czy jest to wada, czy zaleta, tak naprawdę zależy od naszych potrzeb. Jeśli wykonywane prace nie zajmują dużo czasu i nie są prowadzone na dużym obszarze (nie musimy się przemieszczać) to w żadnej sposób nie odczujemy ograniczenia. Natomiast jeśli planowane prace będą trwały dłużej, obejmą znaczną część terenu, to kabel może stanowić pewne utrudnienie.
Jednak sama praca pilarki elektrycznej jest wydajna – urządzenie doskonale radzi sobie z cięciem drewna. Jest lekkie, poręczne i przede wszystkim łatwe w obsłudze i konserwacji. Czyszczenie polega na wymiataniu resztek drewna i pyłów, warto dbać o odpowiednie naoliwienie ruchomych części. Także po zakończonym sezonie prac, warto przeprowadzić dokładne czyszczenie sprzętu, identyczne jak w przypadku pilarki spalinowej.
Pilarka elektryczna o mocy 2400W z powodzeniem może stanowić alternatywę dla spalinowego modelu. Taka moc wystarczy do cięcia grubych gałęzi lub do cięcia pieńków. Jeśli szukamy sprzętu do prac przy drobniejszych gałęziach, możemy zdecydować się na urządzenie o mniejszej mocy. Warto wspomnieć, że modele elektryczne pracują znacznie ciszej, nie wydzielają też spalin przez co są znacznie bardziej przyjazne środowisku.
Jaką pilarkę wybrać?
Jeśli już wiemy, że prace w naszym ogrodzie czy sadzie wymagają użycia pilarki, warto przemyśleć wybór odpowiedniego modelu. Przedstawiamy krótkie zestawienie, które pomoże ci dokonać wyboru:
- jeśli planujesz prace na dużym obszarze, przy dużej ilości drewna, wybierz pilarkę spalinową;
- jeśli potrzebujesz urządzenia do krótkich, przydomowych prac, wystarczy ci pilarka elektryczna;
- jeśli nie masz wprawy, boisz się, że pilarka będzie dla ciebie za ciężka – wybierz model elektryczny;
- pilarka spalinowa to lepszy wybór dla profesjonalistów oraz osób, które na co dzień zajmują się obróbką drewna;
- jeśli zależy ci na cichej pracy i dbanie o środowisko jest ci bliskie – wybierz pilarkę elektryczną;
- wybierz model elektryczny, jeśli nie chcesz myśleć o tym, by zawsze mieć paliwo w zapasie.
Podsumowując – niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, pilarka łańcuchowa na pewno znacznie ułatwi ci pracę z obróbką drewna. Warto wybrać pilarka od sprawdzonego producenta – gwarancja, możliwość serwisowania, dostępność części oraz dostęp do Autoryzowanego Dilera (punkty znajdują się w niemal każdym większym mieście) – to wszystko sprawia, że nie tylko otrzymasz produkt dopasowany do twoich potrzeb, ale też nie będziesz musiał martwić się o tak prozaiczne kwestie, jak naprawy czy wymiana elementów.