Koniec października to czas, gdy wielu kierowców zmienia opony z letnich na zimowe. To generuje potrzebę przechowania przez ten czas jednego kompletu opon. Jak to zrobić, by przez te kilka miesięcy nieużywania nie uległy odkształceniu i nadawały się do ponownego założenia? Przypominamy kilka zasad.
Magazynowane opony, a poziom ciśnienia
Opony to nie artykuł spożywczy – nie tracą na wartości z biegiem czasu. Istotne jest jednak ich odpowiednie magazynowanie i traktowanie. Jednym z najważniejszych czynników, jaki wpływa na starzenie się opon jest prawidłowe ciśnienie. Niestety, ponad połowa polskich kierowców nie ma w zwyczaju regularnie sprawdzać oraz uzupełniać ciśnienia w swoich oponach. W efekcie koła są nadmiernie przeciążone, a opona się przegrzewa i traci optymalną przyczepność do jezdni. To z kolei wpływa też na większe zużycie paliwa. Zatem sprawdzanie ciśnienia w ogumieniu to nie tylko kwestia przedłużenia jego żywotności i prawidłowego przechowywania, ale też ogólnej oszczędności jazdy. Właściwe składowanie opon sprawia, że mimo upływu czasu nie starzeją się oraz nie tracą swoich właściwości. To brak kontroli ciśnienia powoduje późniejsze problemy i deformacje ogumienia, dlatego to tak ważne, by przed zmagazynowaniem opon sprawdzić poziom ciśnienia. A jak magazynować opony?
Zasady przechowywania opon
Przede wszystkim magazynowane opony powinny być czyste. To istotne, by po sezonie oczyścić je z zabrudzeń, resztek oleju, paliw oraz innych substancji chemicznych, które mogłyby zniszczyć oponę. Magazynowane opony muszą też być całkowicie suche, dlatego po ich umyciu należy odczekać, aż dobrze wyschną. Jest to istotne, gdyż wilgoć może wniknąć aż do stalowego opasania i powodować jego korozję. Musimy też pamiętać, że podczas magazynowania opony na felgach powinny mieć takie samo ciśnienie jak podczas ich użytkowania. Do przechowywania opon należy wybrać odpowiednie miejsce. Na pewno nie jest nim otwarta przestrzeń, na przykład ogród, gdyż promienie słoneczne nie wpływają dobrze na stan ogumienia. Najlepiej schować je w miejscu, gdzie nie ma wilgoci ani promieni UV, na przykład w garażu.