Oznaczenia opon – krok po kroku

oznaczanie oponPrzeczytaj oznaczenia opon i wybierz odpowiednią dla siebie – takiej rady udzielił mi ostatnio dobry znajomy. Nie wiedział jednak o pewnej rzeczy. Co dokładnie oznacza każda literka na oponie? Jeśli ktoś interesuje się motoryzacją, to tego typu oznaczenia nie są mu obce. Jednakże dla mnie było to coś nowego. Poszperałem w sieci, trochę poczytałem i podpytałem przyjaciół. Oto efekty mego śledztwa w kwestii tajemniczych oznaczeń na oponach samochodowych!

Uwaga na oszustów!

Osoby nieświadome oznaczenia opon bardzo często padają ofiarą oszustów i naciągaczy. Wykorzystują fakt, iż klient nie wie dokładnie, jakiego towaru poszukuje i wciskają mu na siłę dany produkt. W związku z tym tak ważne jest, aby umieć rozpoznawać podstawowe kody opon samochodowych.  Niestety, tego typu wiedza nie jest rozpowszechniana w ośrodkach nauki jazdy, dlatego to w intencji każdego kierowcy leży samo dokształcanie się w tym temacie. Pozwoli to nie tylko na świadomy zakup opon, ale przede wszystkim zabezpieczy przed różnymi naciągaczami i oszustami.

Jak rozpoznać rozmiar opony?

Opona oznaczanie

Źródło: http://www.tirendo.pl/

oznaczanie opon

Źródło: http://www.tirendo.pl/

Weźmy dla przykładu oznaczenie 165/75 R 15. Jaka informacja jest tu zawarta? Odpowiednio producent najpierw podaje szerokość opony (tu: 165 mm), potem profil (stosunek szerokości do wysokości; tu wynosi 75), rodzaj wykonania (R=opona radialna; D=diagonalna) oraz średnicę felgi (tutaj: 15 cali).

Rodzaj oznaczenia opon O czym informuje?
M+S

RunFlat

UTGH

DOT

Rotation

Inside/Outside

3PMSF

Kolorowa skala od A do G

SI

LI

Litery od A do ZR

Opona zimowa na śnieg i błoto

Możesz jechać na oponie po utracie ciśnienia

Standard opisu opon aut osobowych

Dane dotyczące produkcji:  tydzień i rok

Kierunek toczenia się opony

Montaż wewnątrz/na zewnątrz

Opona do ekstremalnie trudnych warunków

Określa zużycie paliwa

Indeks prędkości

Indeks nośności

Wartość prędkości i nośności

Nieco Kłopotu mogą sprawić oznaczenia RunFlat, ponieważ wielu producentów decyduje się na autorskie kody informacyjne, na przykład Micheline oznacza to jako PAX, zaś Bridgestone jako RFT.

Oczywiście przedstawione wyżej informacje stanowią zaledwie niewielki wycinek dużego zasobu oznakowania opon. Jeśli zainteresował Cię ten temat lub poszukujesz idealnych opon do swojego samochodu, to zachęcam do odwiedzenia tej strony: http://www.tirendo.pl/oznaczenie-opon/.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.