
Podstawowe paliwa
Dzisiejszy wpis dedykuję wszystkim pięknym paniom, które nie raz pytały się mnie, czym różnią się poszczególne rodzaje paliwa. I chociaż w sieci można znaleźć różnego rodzaju memy ośmieszające przedstawicielki płci pięknej, to jednak nadal jest niewiele artykułów, które w łatwy i przejrzysty sposób wyjaśniają różnice między poszczególnymi paliwami.
Podstawowe rodzaje paliwa
Każda stacja paliw posiada przynajmniej trzy podstawowe paliwa: olej napędowy, benzynę oraz gaz ziemny, niemniej bardzo często spotyka się paliwa, które posiadają specjalne dodatki wspomagające pracę silnika, a także ekologiczne bio-paliwa. Czym różnią się między sobą?

Tankowanie auta
Benzyna 95 – to najpopularniejsze paliwo, które stosuje się w silnikach spalinowych. Produkuje się ją ratyfikacji ropy naftowej. Główne zalety to bardzo wysoka kaloryczność oraz odporność na niskie temperatury, do wad zalicza się przede wszystkim wysokie parowanie (możliwość wybuchy) oraz zanieczyszczenie środowiska.
Olej napędowy ON – to popularny diesel, czyli auto wykorzystujące silnik wysokoprężny z samoczynnym zapłonem. Paliwo pochodzi z ropy naftowej i chociaż jego produkcja jest znacznie tańsza niż ma to miejsce w przypadku benzyny, to ze względu na podobną, wysoką kaloryczność i dodatkowe wykorzystanie w procesach grzewczych mieszkań, jego cena jest często bardzo zbliżona do cen benzyny, oscylując w granicy 5 złotych za litr. Należy mieć na uwadze, iż w zimie w większych temperaturach samochody z dieslem mają problem z uruchomieniem silnika.
Gaz ziemny – czyli coraz bardziej popularne LPG. Niepodważalną zaletą gazu ziemnego jest jego cena, prawie 60% mniejsza niż w przypadku wyżej wymienionych paliw. Największą wadą jest konieczność zamontowania specjalnych instalacji gazowych oraz znacznie niższa żywotność samego silnika. Wielu producentów samochodów zastrzega, że w przypadku użycia LPG przestaje obowiązywać gwarancja na auto, dlatego też po to rozwiązanie sięgają właściciele starszych modeli.

Koszty najpopularniejszych paliw wahają się w okolicy 5 zł za litr dobrej jakości paliwa
Alternatywne źródła energii samochodowej
W związku z nieustannie rosnącymi cenami paliw i co rusz pojawiającymi się informacjami o kończących się zasobach paliw kopalnianych, wielu producentów aut stawia na alternatywny sposób zasilania samochodów.
Bio-paliwa – to mieszanki tradycyjnych paliw z najczęściej roślinnymi dodatkami (np. rzepaku), które mogą wynosić od 20% do nawet 85%. Ich używanie nie tylko przyczynia się do zmniejszenia emisji spalin i znacznej poprawy stanu środowiska, a także wspomaga rozwój rolnictwa.
Auta elektryczne – to „konik” firmy Tesla, które produkuje auta prowadzone dzięki wcześniej naładowanej baterii. To nowoczesne i najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Na ulicach Paryża lub Amsterdamu można zobaczyć pełno stacji dokujących, gdzie można naładować samochód. W Warszawie tez znajduje się ich kilka, niemniej to nadal kropla w morzu potrzeb. Jedynym minusem jest krótki czas jazdy (najwyżej kilka godzin) oraz niezbyt atrakcyjny wygląd pojazdu.

Tradycyjna stacja paliw