Olej kokosowy i jego właściwości

Moda na zdrowy tryb życia przyszła do nas już jakiś czas temu i jak na razie nie przemija – i bardzo dobrze. Dbanie o siebie powinno być wpisane w codzienność, gdyż przynosi wiele korzyści, również dalekosiężnych. Mówiąc o zdrowym trybie życia, mamy głównie na myśli zdrowe odżywianie. Jednym z produktów bardzo pożądanych w zdrowej diecie jest olej kokosowy. Sprawdźmy, dlaczego.

Olej kokosowy i jego zdrowotne działanie

Olej kokosowy znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również z kosmetyce, gdyż wykazuje działania zdrowotne i pielęgnacyjne. Pozyskiwany z miąższu kokosa olej uważany jest również za najzdrowszy olej na świecie. Dlaczego? Otóż jako jedyny posiada w swoim składzie trójglicerydy średniołańcuchowe, które stanowią aż 90% jego zawartości. Związki te spożywane w niewielkich ilościach przynoszą wiele zdrowotnych korzyści. Poznajmy kilka z nich.

Olej kokosowy, a odchudzanie

Może wydawać się to nieprawdopodobne, ale olej kokosowy jest bardzo polecany osobom, które walczą z nadwagą i otyłością brzuszną. Dlaczego? Otóż wspomniane już trójglicerydy są metabolizowane inaczej niż inne tłuszcze. Po dostaniu się do organizmu nie odkładają się, lecz od razu zostają wykorzystane do produkcji energii, a co za tym idzie do zwiększenia przemiany materii.

olej kokosowy

Olej kokosowy to najzdrowszy olej na świecie – wspomaga odchudzanie i chroni przez różnymi chorobami. Ma także zastosowanie z kosmetyce, na przykład pielęgnacji włosów.

W praktyce oznacza to, że zjadając posiłek z dodatkiem oleju kokosowego, szybciej spalamy zbędne kalorie, co zapobiega nadwadze. Poza tym olej kokosowy jest bardzo sycący i na długo zaspokaja głód, co również pozwala uniknąć zgubnego podjadania między posiłkami czy zagryzania głodu niezdrowymi zakąskami.

Zapobiega chorobom układu krążenia

Oprócz zalet czysto dietetycznych, olej kokosowy wykazuje też liczne właściwości zdrowotne. Jedną z nich jest zmniejszenie ryzyka chorób serca i układu krążenia. Z badań wynika, że regularne spożywanie oleju kokosowego powoduje wzrost „dobrego” cholesterolu HDL w organizmie, a co za tym idzie, obniżenie „złego” cholesterolu. W efekcie obniża ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz chorób serca.olej kokosowy

To tylko kilka z wielu dobroczynnych właściwości oleju kokosowego na nasz organizm. Warto na stałe wprowadzić go do swojej diety – efekty przejdą nasze najśmielsze oczekiwania!

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.