Ekspres ciśnieniowy – pyszna kawa każdego dnia!

Jeżeli i Ty jesteś osobą która nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki świeżej kawy, ten artykuł z pewnością Cię zainteresuje. Jak się bowiem okazuje, nie musisz już iść do kawiarni by móc cieszyć się aromatem przepysznej kawy o poranku!

Jakość zamiast ilości

Jeżeli wierzyć statystykom, Polacy wypijają ogromne ilości czarnego napoju. Plasujemy się w ścisłej europejskiej czołówce jeżeli chodzi o wypijaną każdego dnia ilość litrów kawy. Niestety, w przypadku naszych rodaków ilość rzadko idzie w parze z jakością!

ekspres ciśnieniowyZdecydowana większość osób sięga bowiem po niezbyt wyrafinowane smakowo produkty w rodzaju kaw typu instant (popularna kawa rozpuszczalna). W dużej mierze wynika to z braku czasu na przygotowanie porządnej kawy, ale także z przekonania, że niemożliwe jest zaparzenie naprawdę dobrej kawy w domowych warunkach. Jednocześnie, każdy kto miał okazję spróbować jak smakuje kawa z ekspresu ciśnieniowego doskonale wie, że pod względem smaku i aromatu taki napar nie ma sobie równych!

Jak działa ekspres ciśnieniowy?

Zasada działania takiego urządzenia jest względnie prosta. Najpierw gotowana jest tam woda, która pod wysokim ciśnieniem dozowana jest do pojemnika z kawą. Następnie, taki napar przelany zostaje do szklanki bądź filiżanki i pyszna kawa gotowa! Wszystko to dzieje się bardzo szybko, a także nie absorbuje zbytnio użytkownika – wystarczy, że ten naleje wody, dosypie kawy i naciśnie odpowiedni przycisk.ekspres ciśnieniowy

Takie urządzenie zazwyczaj wyposażone jest w specjalną dyszę która spienia mleko, a także przestrzeń na fusy, ukrytą pod specjalną kratką. Co ważne, wiele ekspresów ciśnieniowych pozwala na przygotowanie dwóch kaw jednocześnie.

W zależności od modelu, ekspresy ciśnieniowe mogą mieć szereg funkcji. Przykładowo, niektóre z nich mogą być wyposażone w funkcję mielenia ziaren kawy – dzięki temu, zyskujemy naprawdę świeżą kawę każdego dnia!

Rodzaje ekspresów ciśnieniowych

Na rynku dostępne są dwa rodzaje ekspresów ciśnieniowych. Różnią się od siebie nieznacznie, a ich wspólną cechą jest fakt, że umożliwiają przygotowanie naprawdę dobrej kawy!

  • automatyczny ekspres ciśnieniowy – w tym przypadku, ziarna kawy wsypuje się do specjalnego pojemnika, gdzie następuje proces mielenia. Taki ekspres sam dobiera zarówno ciśnienie wody jak i ilość kawy
  • ręczny ekspres ciśnieniowy – tutaj udział użytkownika jest nieco większy – należy wsypać konkretną ilość kawy do specjalnego sitka. Po każdym użyciu, sitko należy oczyścić z fusów.

Jednym z rodzajów ekspresów są także tak zwane kawiarki, lecz o nich pisać nie będziemy.

Źródła zdjęć: http://estetyka.net/; http://gmfit.pl/; pl.wikipedia.org

Leave a Reply