Nowy samochód z silnikiem diesla

nowe samochody FordKupując nowe auto, sprzedawcy bardzo często namawiają klientów na samochód z silnikiem diesla, jednak wiele osób obawia się na ten krok, mając w pamięci wiele artykułów w sieci na temat jego rzekomej szybkiej eksploatacji oraz wysokich kosztów napraw. Wystarczy jednak przestrzegać kilku reguł, aby móc cieszyć się prawdziwą mocą silnika przez wiele lat.

Dlaczego diesel?

samochody noweNowe samochody wyposażone w wysokoprężny silnik diesla to powód do dumy dla każdego kierowcy. Są znacznie bardziej żywe w trakcie jazdy, mają mniejsze zapotrzebowanie na paliwo (którego cena często jest nieco niższa niż klasycznej benzyny), a także osiągają znacznie wyższe przebiegi (po osiągnięciu pewnego pułapu silnik benzynowy idzie na złom, zaś diesel dalej jeździ i to bez większych przeszkód). Gdzie tkwi haczyk? W odpowiedniej konserwacji silnika.

Jak dbać o silnik diesla? 5  przykazań

  1. Tankuj dobrej jakości paliwo u jednego producenta ( lub tej samej stacji), najlepiej klasy premium. Unikaj tanich cen i podejrzanych stacji paliwowych (zwłaszcza tych na odludziu i przy supermarketach), bowiem złe paliwo może wyrządzić poważne szkody w pracy silnika. Pod żadnym pozorem nie jedź na pustym baku, zawsze tankuj w momencie zapalenia się rezerwy paliwa.
  2. Bacz na pracę silnika: rozgrzewaj go powoli, daj pochodzić kilka minut i nie rozpędzaj auta od razu do setki w przeciągu kilku chwil od jego odpalenia. Podobna kwestia dotyczy gaszenia: po zatrzymaniu pojazdy odczekaj około 30 sekund i spokojnie wyłącz auto.
  3. Obroty silnika powinny się wahać między 2000-3000 (najlepiej to 2400), bowiem niższe lub wyższe sprawiają, iż silnik szybciej się eksploatuje. Podobna kwestia dotyczy temperatury silnika: 90 stopni to zalecana przez ekspertów motoryzacji wartość, która zapewni najbardziej optymalną pracę.
  4. Wymieniaj regularnie olej – bez względu na to, czy to nowy samochód, czy też już kilkuletnie auto z solidnym przebiegiem, należy wymieniać go raz na rok lub co 15000 kilometrów. I tu też nie warto oszczędzać na tańszym oleju, ponieważ może on wyrządzić więcej szkód niż dobrego, a naprawa diesla do tanich nie należy.
  5. Systematycznie zmieniaj filtry paliwa i powietrza.

Tutaj znajdziesz bardzo ciekawy i krótki film o tym, jak pracują silniki diesla w Fordzie:

Leave a Reply