Dobieramy olej silnikowy do samochodu

Olej silnikowy ma ogromny wpływ na sprawność i żywotność silnika. Istotne jest więc nie tylko to, by go regularnie uzupełniać, ale także by dobrać odpowiedni rodzaj oleju do silnika naszego samochodu. Czym się wyróżniają poszczególne rodzaje olejów silnikowych? Który z nich jest najlepszy?

Olej silnikowy – mineralny, półsyntetyczny i syntetyczny

Wyróżniamy trzy podstawowe typy olejów silnikowych: mineralny, półsyntetyczny i syntetyczny. Różnią się one od siebie przede wszystkim zawartością baz olejowych. Olej silnikowy mineralny charakteryzuje się zastosowaniem baz z grupy I i II, czyli destylatów ropy naftowej poddanym procesowi destylacji. Olej półsyntetyczny oprócz baz z grupy I i II zawierają bazy wyższe, bardziej odporne na utlenianie.

olej silnikowy

Z kolei olej syntetyczny opiera się na bazach z grupy III i wyższych i jest najlepszym olejem silnikowym na rynku pod względem technologicznym. Produkty syntetyczne najlepiej chronią silnik przed tarciem, dlatego warto je stosować, jeśli tylko producent silnika dopuszcza taką możliwość.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oleju silnikowego?

Znajomość rodzajów olejów silnikowych to jedno, ważne są też parametry poszczególnych produktów. Jednym z nich jest lepkość oleju. Określa granice jego płynności i przyczepności, a więc tym samym określa zakres temperatur, w których olej zapewni silnikowi najlepszą ochronę przed tarciem. Informacje o klasie lepkości oleju prezentuje się według klasyfikacji SAE, na przykład 0W30, 5W30 czy 10W40.

olej silnikowy

Kolejny ważny parametr to odpowiednia zawartość popiołów w oleju. Dzięki nim system filtrujący będzie utrzymany we właściwym stanie. Parametr ten określa się specyfikacją ACEA i oznaczeniem ACEA CX, gdzie „X” oznacza liczbę od 1 do 5. Olej silnikowy z klasą ACEA CX posiada obniżoną ilość popiołów siarczanowych.

Leave a Reply