Przegląd samochodu po okresie zimowym

Gdy kończy się zima, wielu z nas zyskuje nową energię do życia. Właściciele samochodów dobrze wiedzą, że musi ona też wstąpić w ich pojazdy. Zima to ciężki czas, mogący mocno zużyć elementy karoserii czy silnik, dlatego przegląd samochodu po okresie zimowym to ważna forma dbania o niego. Na co zwrócić uwagę?

Przegląd samochodu po zimie – zacznij od mycia

Samochód po zimie wymaga przede wszystkim dokładnego umycia. Chodzi szczególnie o podwozie samochodu oraz nadkola. To właśnie te miejsca są najbardziej narażone na osadzenie się soli oraz błota pośniegowego, które mogą spowodować rozwój korozji.przegląd samochodu Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej myjni samochodowej, ponieważ tylko tam możemy dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i dokładnie je wymyć.

Zadbaj o bezpieczeństwo samochodu

Przegląd samochodu po zimie ma na celu zwiększenie naszego bezpieczeństwa na drodze. Dlatego w pierwszej kolejności sprawdźmy, czy na szybach nie pojawiły się pęknięcia czy odpryski od kamieni, które mogłyby znacznie pogorszyć widoczność na drodze. Następnie uzupełnijmy płyn do spryskiwaczy. Zimą zwykle korzystamy z droższego płynu zimowego, odpornego na niskie temperatury. Można stosować go przez cały rok, ale oszczędniejsza będzie wymiana na płyn letni.przegląd samochodu

przegląd samochodu

przegląd samochoduTrzeba też sprawdzić stan wycieraczek – najprościej po prostu je uruchomić i sprawdzić, jak działają. Jeżeli po użyciu na szybie zostaną smugi, oznacza to, że wycieraczki wymagają wymiany, bo są już zużyte. Kupując nowe wycieraczki, sprawdźmy rozmiar pasujący do naszego samochodu oraz nie sugerujmy się najniższą ceną. Tani produkt najczęściej jest też niskiej jakości i szybko będzie wymagał ponownej wymiany.

Zmiana opon z zimowych na letnie

Przegląd samochodu po okresie zimowym to również wymiana opon z zimowych na letnie, jeżeli nie korzystamy z całorocznych. Musimy pamiętać, że poruszanie się samochodem na zimowych oponach w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza jest niebezpieczne. Zakładając używane opony letnie, sprawdźmy wcześniej ich stan techniczny, a zwłaszcza wysokość bieżnika. Jeżdżenie na „łysych” oponach jest jeszcze bardziej niebezpieczne niż jeżdżenie na oponach zimowych w lecie.przegląd samochodu

Oczywiście prac związanych z przygotowaniem samochodu na sezon wiosenno-letni jest więcej, będzie to jednak zależało od naszych indywidualnych potrzeb. Nigdy nie lekceważmy wartości takiej okresowej konserwacji samochodu.

Leave a Reply