Niszczarki do dokumentów – rodzaje

Niszczarki do dokumentów to jedno z podstawowych urządzeń wyposażenia biurowego. Ale coraz chętniej korzystamy z nich także na własny, domowy użytek. Niszczarka pozwala pozbyć się dokumentów z poufnymi danymi osobowymi bez obawy, że ktoś niepowołany je odzyska. Jakie są rodzaje niszczarek? Na jaką się zdecydować do firmy lub na użytek prywatny?

Niszczarki do dokumentów – jakie są rodzaje?

Niszczarki do dokumentów można podzielić na dwie podstawowe grupy, ze względu na sposób cięcia kartek. Są to niszczarki tnące na paski i na ścinki. Niszczarki tnące na paski to te z niższej półki cenowej. Sprawdzą się do usuwania dokumentów, które nie są ściśle tajne, na przykład do użytku domowego. niszczarki do dokumentówNiszczarki tnące na ścinki niszczą dokumenty w taki sposób, że nie ma szans, by cokolwiek z nich odzyskać. Są nieco droższe, ale z pewnością niezawodne, jeśli zależy nam na tym, by nikt nie mógł nic odczytać z niszczonych dokumentów. Takie niszczarki  do dokumentów częściej spotkamy w biurach, gdzie przechowywana, a następnie utylizowana jest ważna i poufna dokumentacja.

Istnieje też bardziej szczegółowy podział niszczarek, ze względu na ich wielkość i przeznaczenie. Rozróżniamy niszczarki biurowe, biznesowe, osobiste, przybiurkowe i wysoko-wydajne. Te określenia wskazują nam, w jakich okolicznościach przyda się określony rodzaj niszczarki. Porównajmy kilka z nich.

Niszczarki przybiurkowe czy wysoko-wydajne?

Przybiurkowe niszczarki do dokumentów można ustawić przy biurku w dom czy pracy. Jest to nieduże urządzenie, wyglądem przypominające mały kosz na śmieci. Za pomocą takiej niszczarki pozbędziemy się nie tylko dokumentów, ale też kart kredytowych, płyt CD/DVD, spinaczy czy zszywek. Maksymalna ilość niszczonych kartek oscyluje między 10 – 12 sztuk. Taka niszczarka przybiurkowa świetnie sprawdzi się w warunkach domowych, gdy na przykład pracujemy w domu i tutaj przechowujemy ważne dokumenty. To też ekonomiczne rozwiązanie dla niedużych, kilkuosobowych firm, które nie posiadają rozległej biurowej dokumentacji.niszczarki do dokumentów

Niszczarki wysoko-wydajne, jak sama nazwa wskazuje, są przygotowane do pracy na wysokich obrotach. To o wiele bardziej rozbudowane urządzenie, które daje nam więcej możliwości. Za jej pomocą jesteśmy w stanie zniszczyć karty kredytowe, folie do rzutników, laminowane dokumenty, a także płyty CD/DVD, spinacze oraz zszywki. Niektóre z modeli mogą jednorazowo zniszczyć nawet do 140 sztuk kartek. To świetny, profesjonalny biurowy sprzęt, który sprawdzi się, gdy jednorazowo chcemy zniszczyć dużą ilość ważnej dokumentacji.

Leave a Reply