Przenośny klimatyzator – nie tylko do chłodzenia!

Klimatyzacja to termin, który kojarzy nam się głównie z sezonem letnim, wysokimi temperaturami na zewnątrz oraz usilną chęcią schłodzenia pomieszczenia, w którym się znajdujemy. Klimatyzatory można spotkać coraz częściej w placówkach użytku publicznego, takich jak centra handlowe, przychodnie czy banki. Ale nie tylko. Wielu z nas decyduje się na montaż klimatyzacji we własnym domu czy mieszkaniu, by podnieść własny komfort podczas upałów. Klimatyzator ścienny to urządzenie bardzo praktycznie, niestety jego montaż wiąże się z ingerencją w elewację, na co nie każdy otrzyma zgodę. Dlatego szybszym i prostszym rozwiązaniem jest przenośny klimatyzator.

Ale dlaczego poruszamy temat chłodzenia i klimatyzacji w samym środku zimy? Otóż obecnie nowoczesne klimatyzatory mogą nam służyć przez cały okres – nie tylko w sezonie letnim. Coraz więcej modeli posiada funkcję dogrzewania pomieszczenia, jak i oczyszczania powietrza. Brzmi kusząco? Dowiedzmy się zatem czegoś więcej na ten temat.

Przenośny klimatyzator – kiedy warto go wybrać?

Klimatyzatory przenośne, nazywane inaczej mobilnymi, to urządzenia, których największą zaletą jest brak montażu. Po prostu stawiamy go w dogodnym dla nas miejscu, podłączamy do źródła energii i w zależności od potrzeb, możemy cieszyć się przyjemnym zimnem lub ciepłem płynącym z jego wnętrza. Przenośny klimatyzator sprawdzi się w niedużych pomieszczeniach o małych lub średnich obciążeniach ściennych, w których nie ma możliwości położenia instalacji tradycyjnej klimatyzacji. To dobre rozwiązanie dla kogoś, kto nie chce inwestować w urządzenie stacjonarne ze względu na częste przemieszczanie się, nie ma możliwości montażu klimatyzacji ściennej i agregatu, na przykład z powodu braku zgody od spółdzielni, ma ograniczony budżet lub po prostu chce wypróbować tę formę chłodzenia czy też grzania pomieszczenia.

przenośny klimatyzator

Nie da się ukryć, że typowa klimatyzacja zapewnia o wiele większy komfort termiczny, niemniej przenośne urządzenia nadal mają swoje niezaprzeczalne atuty. Są zdecydowanie tańsze, gdyż nie ma dodatkowo opłaty za montaż, są wygodne i mobilne – można je ustawić w dowolnym miejscu oraz przestawić w dowolnym momencie, mają dobre parametry techniczne, dobrze radzą sobie z rozprowadzaniem powietrza o pożądanej temperaturze, a ich wygląd jest nowoczesny i estetyczny.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie klimatyzatora przenośnego?

Wiele osób decydujących się na przenośny klimatyzator liczy na to, iż urządzenie to spełni ich oczekiwania na tyle, by służył im przez wiele lat. Aby tak było, trzeba dobrze przemyśleć wybór konkretnego modelu. Branża klimatyzacyjna i wentylacyjna dynamicznie się rozwija, a co za tym idzie, rynek oferuje mnóstwo różnych klimatyzatorów przenośnych, o różnych funkcjach i parametrach. Chociaż pierwsze modele były na ogół głośne podczas pracy, dziś takie niedogodności należą do przeszłości. Nasz wybór klimatyzatora może uwzględniać nawet poziom jego głośności podczas pracy. Jeżeli zależy nam, by był cichy, możemy zdecydować się na najcichszy model dostępny obecnie w sprzedaży.

przenośny klimatyzator

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy zakupie przenośnego klimatyzatora? Warto przemyśleć, czy zależy nam wyłącznie na funkcji chłodzenia, czy też grzania (o czym wspominaliśmy na początku) i osuszania powietrza. Obecnie przenośne klimatyzatory posiadają podobne funkcje, jak klimatyzatory ścienne – są sterowane za pomocą pilota, mogą chłodzić, grzać bądź osuszać, posiadają także programator czasowy. Tego rodzaju dodatki z pewnością wpływają na większy komfort użytkowania.

Ważnym czynnikiem wpływającym także na późniejszą pracę klimatyzatora jest to, czy jego producent oferuje regularny serwis sprzętu oraz opiekę posprzedażową i swobodny dostęp do części zamiennych. Na koniec zastanówmy się także, jakie warunki ma spełnić w zakresie designu – jaki ma mieć kolor, wielkość, kształt itp.

Wybór klimatyzatora, a czynnik chłodzący

Jeżeli nasz przenośny klimatyzator ma przede wszystkim chłodzić pomieszczenie w sezonie letnim, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę – czynnik chłodzący użyty w urządzeniu. Do wyboru mamy urządzenia ze starym czynnikiem R410 lub nowym, ekologicznym R290. Należy przy tym pamiętać, że do 2022 roku stary czynnik R410 będzie wycofywany z rynku, zatem po upływie tego czasu jego dostępność może być ograniczona, a co za tym idzie, cena z pewnością poszybuje w górę. Mając to na uwadze, być może lepszym rozwiązaniem zakup klimatyzatora z nowym czynnikiem R290, który umożliwi nam ekonomiczne korzystanie z niego, nawet w sytuacji, gdy konieczne będzie jego uzupełnienie.

przenośny klimatyzator

Zakup klimatyzatora przenośnego to dobra alternatywa dla tradycyjnego montażu klimatyzacji. Modele dostępne obecnie na rynku są coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Dzięki temu pracują znacznie ciszej, osiągają zadowalające efekty i są przydatne przez cały rok, a nie tylko w okresie letnim.

 

Leave a Reply