Mrówki w domu – jak zwalczyć plagę?

Wiosna i lato to okres, gdy na dworze pojawia się wiele owadów. Niektóre z nich, na przykład mrówki, chętnie wchodzą również do domów, zajmując mało dostępne miejsca i zakamarki. Ich wytępienie nie należy do najprostszych zadań. Czy więc istnieją jakieś sprawdzone sposoby na mrówki w domu?

Mrówki w domu – lepiej zapobiegać, niż zwalczać

Mrówki w domu to plaga, którą naprawdę trudno zwalczyć. Dlatego o wiele lepiej w ogóle jej zapobiec. W jaki sposób? Istnieje kilka przyczyn, dla których mrówki wchodzą do domu i w nim zostają. Oczywiście chodzi o dogodne warunki życia. Wystarczy po prostu nie dostarczać im tych powodów, a wtedy mrówki w domu na pewno się nie pojawią. Na przykład unikajmy zostawiania niezapakowanego pożywienia na wierzchu. Resztki jedzenia przyciągają owady, również mrówki. Poza tym dbajmy o szczelność drzwi i okien, zwłaszcza jeśli mieszkamy na parterze.

mrówki w domu

Aby mrówki nie przedostały się do domu, trzeba zadbać o szczelność okien i drzwi.

To właśnie przez szczeliny w oknach i drzwiach mogą przejść mrówki. Jeżeli już mieliśmy do czynienia z plagą mrówek, warto dodatkowo spryskać wszelkie szczeliny środkiem owadobójczym. Jeżeli nie mamy możliwości usunąć tych otworów, środek owadobójczy skutecznie je zatrzyma.

Gdy masz niechcianych gości

A co jeśli, mrówki już się u nas zadomowiły? Przede wszystkim przystąpmy do walki od razu, gdy dostrzeżemy mrówki w domu, nawet pojedyncze. Mogą się one szybko namnożyć, a to oznacza, że ich zwalczenie będzie znacznie trudniejsze. Najskuteczniejsze są naturalne metody, stosowane przez nasze babcie. Na przykład można wysmarować wszystkie otwory i szczeliny roztworem wody i płynu do naczyń lub wazeliną. Popularny jest również tak zwany boraks wymieszany z ugotowanym żółtkiem jajka.

mrówki w domu

Jednym z popularnych sposobów na mrówki jest boraks wymieszany z ugotowanym żółtkiem jajka.

Tak powstałą substancję należy rozprowadzić w miejscach, gdzie wędrują mrówki, na przykład koło lodówki czy stołu.

Poza tym mrówki nie lubią niektórych zapachów, na przykład liści pomidorów, sfermentowanej cytryny, octu, cynamonu, lawendy, siekanej pietruszki lub soli. Można je wykorzystać, by mrówki zechciały zmienić miejsce zamieszkania.

mrówki w domu

Mrówki nie lubią niektórych zapachów, na przykład sfermentowanej cytryny.

Zazwyczaj takie domowe sposoby są wystarczające – w wyjątkowych okolicznościach może być sięgnięcie po specjalne chemiczne środki owadobójcze.

Leave a Reply