Jak rozpoznać i leczyć niestrawność?

Bóle brzucha, wzdęcia i uczucie przepełnienia… Któż z nas chociaż raz tego nie doświadczył? To typowe objawy problemów z układem pokarmowym, nazywane ogólnie niestrawnością. Niestrawność może występować od czasu do czasu lub przewlekle. W tym drugim przypadku jest groźna dla naszego zdrowia, a nawet życia, warto więc dowiedzieć się, jak jej zapobiegać i szybko wprowadzić to w czyn.

Skąd się bierze niestrawność?

Mówiąc ogólnie, niestrawność to reakcja układu pokarmowego na nieodpowiednie żywienie. Może wystąpić jednorazowo, gdy na przykład zjemy zbyt obfity posiłek. U wielu osób często zdarza się to po jakichś bankietach czy weselach, gdzie jedzenia i alkoholu jest pod dostatkiem i czasami ilość spożywanego jedzenia po prostu wymyka się spod kontroli. O ile zdarza się to rzadko i ma raczej łagodny przebieg, nie mamy się o co martwić. Sytuacja jest poważniejsza, gdy właściwie po każdym posiłku odczuwamy bóle brzucha, mamy wzdęcia lub pojawia się biegunka, albo przeciwnie, zaparcia. Z czego to wynika? Może to być efekt złej diety, w której przeważają na przykład tłuste, smażone i ciężkostrawne dania, a brak w nich witamin i błonnika – ważnego elementu w trawieniu i wydalaniu resztek pokarmowych. Niestrawność może też być efektem jedzenia w pośpiechu, o nieregularnych porach i przypadkowego dobierania składników danego posiłku.

niestrawność

Zbyt pośpieszne spożywanie posiłków to najczęstsza przyczyna niestrawności.

To częsty grzech osób zapracowanych, które w ciągu dnia nie wygospodarowują czasu na poszczególne posiłki, czyli śniadanie, drugie śniadanie, obiad i kolację, a jedzą cokolwiek na mieście, gdy akurat znajdą chwilę. To najlepsza droga do poważnych schorzeń układu pokarmowego. Nieleczona niestrawność może wywołać ryzyko raka żołądka, dlatego nie powinniśmy nigdy tego lekceważyć!

Jak zapobiegać niestrawności

Aby nasze problemy z niestrawnością skończyły się raz na zawsze, musimy wyeliminować z naszego życia jej przyczyny. Krótko mówiąc, musimy zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Zamiast jadać tłuste i ciężkostrawne potrawy, lepiej postawić na kuchnię lekką bogatą w chude mięso oraz warzywa. Unikajmy natomiast fast food’ów, słodkich przekąsek i napojów gazowanych.

niestrawność

By uniknąć niestrawności, jadaj lekkie potrawy, bogate w witaminy i błonnik. Świetnym lekkostrawnym daniem jest na przykład grillowany łosoś z warzywami.

Istotne znaczenie ma też sposób jedzenia. Róbmy to spokojnie i powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. W miarę możliwości starajmy się też jeść częściej, ale mniejsze porcje, i o stałych godzinach. Nasz układ pokarmowy szybko przyzwyczai się do takiego rytmu i zacznie funkcjonować prawidłowo. Postawmy też na aktywność fizyczną – nawet kilkanaście minut energicznego spaceru czy biegu w ciągu dnia poprawi trawienie. Nie zapominajmy o piciu wody w ciągu dnia. Każdy z nas powinien jej wypić około 1,5 l dziennie, a latem nawet do 2-3 l na dzień.

niestrawność

Aktywność ruchowa wspomaga trawienie i sprzyja zachowaniu zdrowia.

Stosując te zasady zdrowego żywienia, nie tylko pozbędziemy się niestrawności, ale ogólnie poprawi się nasze samopoczucie i wygląd!

Leave a Reply