Jak dbać o turbo?

Niegdyś montowane wyłącznie w samochodach z silnikami wysokoprężnymi, dziś turbosprężarki stały się elementem obecnym w autach wszystkich segmentów. To oznacza, że prawie każdy kierowca może się z nimi zetknąć, dlatego warto wiedzieć jak dbać o turbo!

Turbina – zasada działania

jak dbać o turboJak działa turbina? Najkrócej rzecz ujmując, jest to element wykorzystujący energię przepływu powietrza do produkowania dodatkowej mocy dla silnika. To właśnie dzięki temu auta wyposażone w turbosprężarki mają tak dobre osiągi w porównaniu ze swoimi odpowiednikami nie posiadającymi tego dodatku pod maską.

Jak dbać o turbo?

W zasadzie jazda samochodem z turbiną nie wymaga znacznie większej dbałości niż eksploatacja auta konwencjonalnego. Jedyna różnica polega na tym, że kierowca musi pamiętać o kilku prostych zasadach, których zastosowanie znacznie wydłuży życie turbiny. Poniżej przedstawiamy najważniejsze reguły o których należy pamiętać eksploatując samochód wyposażony w turbosprężarkę.

  1. Rozgrzanie oleju. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wewnętrzne części turbosprężarki smarowane są za pomocą oleju silnikowego. Zanim jeszcze zaczniemy nieco bardziej intensywnie korzystać z możliwości jakie daje turbina, warto dać olejowi kilka minut na rozgrzanie się. Niektóre auta wyposażone są we wskaźnik pokazujący temperaturę oleju – generalnie, należy przyjąć, że olej staje się ciepły kilka minut po tym, jak silnik rozgrzeje się do temperatury roboczej.
  2. „Studzenie” turbiny po jeździe. Podczas dynamicznej jazdy wirnik turbosprężarki rozpędza się do ogromnych prędkości. Oznacza to, że przed wyłączeniem zapłonu po szybkiej jeździe zadbać należy o ostudzenie turbiny.jak dbać o turbo Co to oznacza? Gdy stoimy na parkingu warto po prostu dać silnikowi te kilkanaście sekund na to by zaczął pracować na wolnych obrotach. Turbina w tym czasie się zatrzyma – gdyby nagle wyłączyć silnik, wirnik straci smarowanie, co przełoży się na jego zniszczenie!
  3. Wymiana oleju. Środek smarny w autach z turbiną jest bardzo obciążony, dlatego warto pamiętać o jego regularnej wymianie. Silnik z turbosprężarką musi być dobrze smarowany, a zużyty olej silnikowy niestety tego nie zapewni.

Więcej na temat tego jak dbać o turbo znajdziesz na tej stronie.

Leave a Reply