Ford KA – samochód miejski uwielbiany przez kobiety

Jazda samochodem po mieście, zwłaszcza w godzinach szczytu, zdecydowanie różni się od jazdy w trasie na przestronnej autostradzie. Jeżeli poruszamy się samochodem głównie po zatłoczonym mieście, warto wybrać pojazd, który będzie dopasowany do potrzeb miastowych kierowców, a jednocześnie będzie niedrogi w utrzymaniu. Właśnie takim samochodem jest Ford KA I i II generacji. Dzięki nietuzinkowym kształtom, na drodze rozpozna go nawet laik motoryzacyjny. Co więcej, da się zauważyć, iż ten model szczególnie upodobały sobie kobiety. Co go wyróżnia?

Ford KA – trochę historii

Ford KA pierwszej generacji został zaprezentowany światu w 1994 roku w Genewie. W tamtym czasie był to najmniejszy model samochodu osobowego marki Ford i jednocześnie stanowił bazowy model na rynku afrykańskim, europejskim, australijskim oraz południowoamerykańskim. Ford KA zyskał popularność przede wszystkim dzięki niecodziennie skonstruowanemu nadwoziu. Otóż z tyłu samochodu nadkola wyraźnie się odznaczały, będąc częścią zderzaka. Ponadto ten model był dostępny wyłącznie w wersji 3-drzwiowej. Pojazd przez lata przechodził mniej lub bardziej zauważalne liftingi. Jeśli chodzi o modele wypuszczane na rynku europejskim, pierwszą zmianę wprowadzono w 2003 roku. Zmieniono wtedy jednostki napędowe. Od tego momentu Ford KA był dostępny w wersjach 1,3 i 70 KM oraz 1,6 i 65 KM. Z kolei w 2005 roku nieznacznie zmieniono wygląd wnętrza samochodu. Warto wspomnieć, iż w plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1997 model ten zajął 2. miejsce, tuż za Renault Megane Scenic. Na bazie podstawowej wersji Forda KA powstały także dwie dodatkowe – sportowa SportKA i roadster StreetKA.

ford ka

Druga generacja Forda KA na rynek europejski powstała w oparciu o dwie koncepcje, które pojawiły się także w pierwszej generacji. Samochód przy zbliżonej do poprzedniej wersji długości zyskał inne wymiary nadwozia – stało się ono szersze i wyższe.

Używany Ford KA – na to zwróć uwagę przy zakupie

Jak wspomnieliśmy na wstępie, choć Ford KA pierwszej i drugiej generacji lata świetności ma już za sobą, wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem na rynku samochodów używanych. To pojazd idealny dla kierowcy, który musi dostać się z punktu A do punktu B w zatłoczonym mieście. Niewielkie rozmiary sprawiają, że samochodem tym pewnie poruszają się nawet niedoświadczeni kierowcy. Lekkość prowadzenia i nieduże gabaryty przypadły do gustu zwłaszcza kierowcom płci żeńskiej. Na co więc zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy nabyć używanego Forda KA? Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że przy zakupie używanego modelu pewne elementy będą wymagały wymiany od razu. Może to dotyczyć osprzętu silnika, czyli cewek zapłonowych, sondy lambda, termostatu czy silniczka krokowego, które w tym modelu lubią się psuć. Podobnie warto zwrócić uwagę na stan filtra oleju oraz czy nie dochodzi do jego wycieków. Są to drobne podzespoły, które miłośnik majsterkowania z pewnością da radę wymienić samodzielnie.

ford ka

Przystępna cena Forda KA sprawiła, że samochód ten stał się niezwykle popularny w latach 90. i do dziś można go często spotkać na drogach. Niestety, za niską ceną idą też pewne mankamenty wynikające z niższej jakości użytych materiałów. Głównym problemem może być korozja. Pojawia się ona na błotnikach, progach i łączeniach blach. Prawda jest jednak taka, iż większość samochodów używanych posiadających już pełnoletność dotyka ten problem, zatem niezależnie od modelu, samochód używany prędzej czy później zacznie rdzewieć. Jeżeli chcielibyście zapoznać się z rzetelną i wyczerpującą opinią na temat Forda KA, zachęcam do zajrzenia TUTAJ.

Leave a Reply