Idealny samochód dla osoby niepełnosprawnej

Niepełnosprawność ruchowa nie zawsze sprawia, że człowiek staje się zupełnie niesamodzielny. Osoby niepełnosprawne na przykład nadal mogą same prowadzić samochód. Istotne jest jednak, by samochód przystosować do ich nowych potrzeb. Jaki powinien być samochód dla osoby niepełnosprawnej?

Samochód dla osoby niepełnosprawnej – systemy wspomagające

Udogodnienia zastosowane w samochodzie kierowcy niepełnosprawnego powinny oczywiście być dopasowane do jego prywatnych ograniczeń i możliwości. Wśród systemów wspomagających kierowców niepełnosprawnych można wyróżnić:

system wspomagający przy wsiadaniu do samochodu;
mechanizmy sterujące – są to udogodnienia umożliwiające sterowanie samochodem zależnie od dysfunkcji fizycznej kierowcy, na przykład ręczny gaz i hamulec połączone z manualną lub automatyczną bezsprzęgłową skrzynią biegów;samochód dla osoby niepełnosprawnej
system do mocowania oraz przewożenia wózka inwalidzkiego;
inne urządzenia wspomagające, np. sterowanie regulacją foteli, szyb, lusterek czy klimatyzacji w sposób zwiększający ergonomię użytkowania samochodu przez niepełnosprawnego kierowcę.

Samochód zapewniający pełen komfort

Samochód dla osoby niepełnosprawnej w stopniu najwyższym przede wszystkim musi posiadać automatyczną skrzynię biegów. Taki samochód dużo łatwiej w szczegółach dopasować do osoby niepełnosprawnej, a kierowanie nim jest najbardziej dla niej komfortowe i bezpieczne. Jeżeli to możliwe, samochód powinien posiadać jak najwięcej elektrycznych funkcji, a więc elektryczne sterowanie szybami, fotelami czy lusterkami. Zmodyfikowanie tych funkcji pod potrzeby niepełnosprawnego kierowcy będzie dużo szybsze i prostsze niż wprowadzanie ich od zera. Poza tym samochód dla osoby niepełnosprawnej powinien posiadać na tyle pojemy bagażnik, by zmieścił się w nim wózek inwalidzki bez potrzeby składania go.

samochód dla osoby niepełnosprawnej

Pojemny bagażnik, w którym zmieści się wózek inwalidzki.

Dobrze też, gdy samochód osoby niepełnosprawnej był właściwie i widocznie oznaczony. Wtedy taka osoba ma pełne prawo korzystać z miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, pod warunkiem, że posiada specjalną kartę parkingową. Taką kartę wraz ze zdjęciem oraz imieniem i nazwiskiem można wyrobić w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Jeżeli niepełnosprawność przyczynia się do problemów z prowadzeniem samochodu, można wybrać się na specjalne szkolenie, które pozwoli kierowcom przystosować się do nowej sytuacji i opanować sztukę prowadzenia samochodu pomimo niepełnosprawności.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.