Jak dbać o samochód zimą?

Zima to ciężki okres dla kierowców. Oprócz złych warunków atmosferycznych i na drodze, muszą się oni zmagać również z przymarzaniem szyb czy zamków w swoich samochodach. W jaki sposób można dbać o swój samochód zimą, aby nie sprawił nam jakiejś nieprzyjemnej niespodzianki na pięć minut przed wyjazdem do pracy lub, co gorsza, na drodze? Zobaczmy!

Dlaczego trzeba zadbać o samochód zimą?

Zacząć trzeba od tego, że brak odpowiedniego dbania o samochód zimą może realnie wpłynąć na obniżenie bezpieczeństwa podczas jazdy. A gdy na drodze pojawia się zmarznięty deszcz lub śnieg, a do tego silny wiatr utrudniający widoczność, naprawdę może dojść do tragedii. Dlatego żaden kierowca nie powinien lekceważyć tej kwestii i przemyśleć, co w jego pojeździe szwankuje, a następnie to naprawić, jeszcze ZANIM przyjdzie zima. To właśnie wtedy znacznie wzrasta znaczenie sprawnych wycieraczek, prawidłowo ustawionych reflektorów, pełnego spryskiwacza czy prawidłowo działającego układu kierowniczego. Zobaczmy więc, o co należy zadbać w pierwszej kolejności.

1. Opony zimowe.

Ich wymiana jest konieczna, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a drogi są mokre i śliskie. Jazda na letnich oponach zimą jest bardzo niebezpieczna, gdyż samochód nie ma odpowiedniej przyczepności. Łatwo więc może wpaść w poślizg, przy zakręcie wypaść z drogi lub stać się przyczyną kraksy.

samochód zimą

Wymiana opon z letnich na zimowe to podstawa bezpiecznej jazdy w śniegu i na zmarzniętych drogach.

samochód zimą

Różnica między oponą letnią, a zimową.

2. Wycieraczki zimowe.

Klasyczne wycieraczki do szyb nie poradzą sobie z zamarzającym śniegiem. Dlatego mądrze jest wymienić na zimę wycieraczki na zimowe, które są do tego przystosowane. W niektórych modelach wystarczy wymiana samych gum, co można wykonać samodzielnie, w innych konieczny jest demontaż całych wycieraczek, najlepiej więc jechać z tym do mechanika.

samochód zimą

Wycieraczki zimowe lepiej poradzą sobie ze zmarzniętymi szybami w samochodzie niż wycieraczki klasyczne, dlatego warto je na ten okres wymienić.

samochód zimą

Wycieraczki zimowe zapewnią nam lepszą widoczność na drodze w trudnych warunkach atmosferycznych.

3. Sprawny układ hamulcowy.

To podstawa, jeżeli szanujemy życie swoje i innych. Zimą najłatwiej wpaść w poślizg, gdy warunki są niesprzyjające. Dobrze działające hamulce dadzą nam poczucie, że w odpowiednim momencie wyhamujemy, nawet jeśli stan jezdni temu nie sprzyja. Warto więc już z początkiem jesieni sprawdzić stan układu hamulcowego i w razie potrzeby wymienić niektóre jego elementy.

samochód zimą

Sprawdzenie klocków hamulcowych przed zimą zapewni nam bezpieczną jazdę.

samochód zimą

Dobrze działający układ hamulcowy zapewni nam pewność za kierownicą także zimą.

Leave a Reply