Lakier samochodowy jest narażony na wpływ różnych czynników wywołujących jego łuszczenie, pęknięcia i otarcia, niezależnie od pory roku. Jeżeli zależy nam, by nasz samochód zawsze prezentował się elegancko, nie wystarczy po prostu często go myć. Musimy odpowiednio zadbać o karoserię, stosując specjalne środki pielęgnacyjne. Jakie? Zobaczmy!
Lakier samochodowy – co może go zniszczyć?
Lakier samochodowy, wbrew powszechnej opinii, nie jest jedynie elementem dekoracyjnym. Jego główną funkcją jest ochrona karoserii przed korozją, odbarwieniami, zadrapaniami, zmatowieniem czy też przed wpływem czynników atmosferycznych. Dlatego też istotne jest, by jak najdłużej utrzymać go w dobrym stanie. Jak to zrobić?
Na początku musimy się dowiedzieć, co niszczy lakier. Zdecydowanie największy wpływ na osłabienie jego struktury mają czynniki naturalne. Na przykład w niskich temperaturach lakier samochodowy kurczy się, a w wysokich rozszerza. W ten sposób powstaje proces odkształcania, który osłabia strukturę lakieru. Poza tym wpływ mają obfite opady deszczu, śniegu oraz gradu, które mogą powodować mikropęknięcia.

Opady atmosferyczne to jeden z czynników niszczących lakier na samochodzie.
Groźny bywa wiatr, który przenosi zanieczyszczenia, które niekiedy powodują zarysowania lakieru. Ale najbardziej niebezpieczne są ostre promienie słoneczne, a konkretnie emitowane przez nie promieniowanie UV, które powodują, że lakier staje się kruchy, a co za tym idzie, łuszczy się i traci połysk. To oczywiście tylko kilka z niebezpieczeństw, które czyhają na lakier samochodowy. Jak więc go skutecznie ochronić?
Pielęgnacja lakieru samochodowego
Środki pielęgnacyjne do karoserii można podzielić na dwie grupy: jedne mają służyć ogólnej poprawie wyglądu lakieru, a więc nabłyszczyć go i wzmocnić strukturę, drugie natomiast służą do usuwania konkretnych defektów, na przykład rys czy pozostałości owadów. Oczywiście żaden, nawet najlepszy środek pielęgnacyjny nie usunie defektów wynikających z wieloletnich zaniedbań, dlatego regularna konserwacja to podstawa. Przed użyciem takiego środka koniecznie musimy dokładnie umyć samochód – najlepiej na myjni bezdotykowej, która nie grozi zarysowaniem lakieru. Jeżeli jest taka możliwość, umyjmy także podwozie, na którym zbierają się i zalegają zanieczyszczenia, na przykład sól drogowa.

Zanim podejmiemy jakiekolwiek czynności pielęgnacyjne, musimy dokładnie umyć samochód.
Najpopularniejszymi sposobami pielęgnacji lakieru samochodowego jest jego polerowanie i woskowanie. Polerowanie warto zlecić profesjonaliście, nie jest to jednak tania usługa. Musimy liczyć się z wydatkiem od 400 do nawet 1000 złotych. Jeżeli nie stać nas na to, możemy spróbować wykonać polerkę samodzielnie przy pomocy środków do polerowania i pada polerskiego. Do kilkuletnich aut lepiej użyć łagodniejszych środków i miękkiego pada, zaś do kilkunastoletnich – pastę ścierną i twardszy pad.

Polerowanie i woskowanie karoserii możemy wykonać samodzielnie.
Woskowanie lakieru chroni go przed wpływem promieniowania UV oraz zanieczyszczeniami. Aby je wykonać, potrzebujemy twardy wosk i ściereczkę, którym kolistymi ruchami nałożymy go na lakier samochodowy. Nałożony w ten sposób preparat powinien utworzyć delikatną mgiełkę, którą po wyschnięciu polerujemy gąbką lub ściereczką z mikrofibry. Po woskowaniu lakier będzie się pięknie błyszczeć i będzie chroniony przed zanieczyszczeniami. Brud nie będzie łatwo do niego przywierał, a umycie go sprowadzi się do przetarcia wilgotną ściereczką.