Zasilacz awaryjny – jak wybrać odpowiednią jego moc?

Pracując na komputerze, najbardziej obawiamy się ataków z sieci. Różnego rodzaju wirusy grożą przejęciem haseł i innymi szkodami, które wyrządzą dotkliwe szkody finansowe. Jedno z niebezpieczeństw jest jednak dużo bardziej realne i nie wynika z niczyjej złej woli. Przepięcie, awaria sieci lub zwykłe wybicie bezpiecznika może stanowić duże zagrożenie dla komputera i zgromadzonych w nim danych. Jaki wybrać zasilacz awaryjny, aby zabezpieczyć się przed tym zagrożeniem?

Czy potrzebujesz zasilacza awaryjnego?

Zasilacz awaryjny kojarzy się każdemu z zagrożeniem, które wynika z przerwy w dostawie prądu. To zagrożenie jest często ignorowane, gdyż większość pracy domowej realizujemy obecnie na komputerach przenośnych, które przecież posiadają własną baterię. Dlatego wydawać się może, że podobne zagrożenie jest niewielkie, a jego ewentualne skutki niegroźne. Tymczasem rola zasilacza awaryjnego nie sprowadza się tylko do baterii, która rzeczywiście jest jego głównym elementem.

Jedną z głównych funkcji, jakie pełni nowoczesny zasilacz awaryjny, jest stabilizowanie i filtrowanie prądu, którym zasilany jest komputer. Wszelkie zbyt duże zmiany napięcia są niwelowane i do komputera i innych podłączonych do niego urządzeń dociera prąd o właściwych parametrach. Zmiany parametrów prądu są szczególnie niebezpieczne dla sieci komputerowych, które pracują pod dużym obciążeniem ruchowym.

Inne zadania, które może zrealizować zasilacz UPS

Rosnąca obecność różnych urządzeń automatycznych sprawia, że uzależniamy się od ich prawidłowego funkcjonowania. Sterowanie systemem centralnego ogrzewania, automatyki sterującej wieloma funkcjami inteligentnego domu, systemy bezpieczeństwa – wszystkie te urządzenia w dużej mierze zależą od stałej dostawy prądu.

Jeśli chcesz upewnić się, że nawet krótkotrwała przerwa w dostawie prądu nie zakłóci funkcjonowania urządzeń, na których polegasz, powinieneś zainwestować w zasilacze UPS, których moc stanowi co najmniej 125% mocy podłączonych urządzeń. Dzięki nim masz pewność, że nawet bez zewnętrznego zasilania Twoje urządzenia są gotowe do pracy.

Leave a Reply