Chemia lotnicza to różnego typy preparaty chemiczne, w tym smary, oleje czy lakiery. Dzięki niej poszycie samolotu, ale też jego komponenty wewnętrzne sprawniej funkcjonują. Co wchodzi w skład chemii lotniczej?
Chemia lotnicza – jakie produkty może obejmować?
Chemia lotnicza obejmuje często środki takie jak: płyny polerujące, do obróbki wstępnej metali i wiele innych. Ich zadaniem jest czyszczenie powierzchni metalowej znajdującej się na zewnątrz samolotu, a także ochrona przed korozją i utlenianiem. Tak zabezpieczone powierzchnie pozostają bezpieczne w kontakcie z czynnikami środowiskowymi. Do usuwania oleju, smaru i brudu z powierzchni metalowych niezbędne są specjalistyczne środki przeznaczone dokładnie do tego celu. W przypadku potrzeby nadawania powierzchni gładkiego wykończenia niezbędne są preparaty do polerowania. Służą one również wydłużeniu eksploatacji poszycia, które o wiele rzadziej ulega korozji. Woda, ekstremalne temperatury i promieniowanie ultrafioletowe nie są już wówczas tak groźne. Dzięki nim łatwiej poprawić wygląd maszyny latającej.
Płyny eksploatacyjne – lotnictwo się bez nich nie obejdzie!
Płyny eksploatacyjne lotnictwo są niezbędne do tego, aby samoloty dłużej służyły. Bezpieczeństwo użytkowników i załogi jest kluczowe. W statku powietrznym istnieje ogromna liczba różnego typu układów, które należy odpowiednio konserwować i eksploatować. Wszystkie płyny eksploatacyjne muszą spełniać odpowiednie normy jakości i być przeznaczone wyłącznie do danego zadania. Produkty chłodnicze sprzyjają konserwacji kabiny i innych części. Z kolei oleje są niezbędne do prawidłowej pracy silników. Również klimatyzacja wymaga okresowych przeglądów. Należy przestrzegać zaleceń producentów, jeśli chodzi o czas konkretnych środków chemicznych. Trzeba z odpowiednią częstotliwością napełniać płyny, smarować komponenty, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do poważnych uszkodzeń. Produkty używane w branży mają specjalne atesty, zapewniające bezpieczeństwo na odpowiednim poziomie.