Amortyzatory – kiedy należy je wymienić?

Amortyzatory to ważny element konstrukcji samochodowej, który ma zapewniać stały kontakt kół z podłożem oraz tłumić drgania i przechyły auta podczas jazdy. Ich sprawność wpływa więc bezpośrednio na płynność i komfort jazdy. Niestety, kierowcy często nie zauważają pierwszych objawów zużycia amortyzatorów. Jest to o tyle niebezpieczne, że w nowszych modelach niesprawne amortyzatory uniemożliwiają również poprawne działanie ABS czy ESP. Jak więc nie przegapić momentu, w którym należy je wymienić?

Amortyzatory – jak wygląda ich zużycie?

Amortyzatory najszybciej zużywają się, gdy często jeździmy po nierównych drogach i z dużym obciążeniem samochodu. Natomiast w samochodach, którymi jeździ się głównie po płaskim terenie bez obciążenia amortyzatory potrafią sprawnie działać nawet po przejechaniu kilkaset tysięcy kilometrów. Dlatego też zużycie tego elementu to bardzo indywidualna sprawa. Oczywiście zdarzają się też sytuacje, że amortyzator niemalże natychmiast się zepsuje na skutek jednej dużej dziury w nawierzchni drogi.

amortyzatory

Badanie sprawności amortyzatorów u doświadczonego diagnosty da nam odpowiedź, czy nasze amortyzatory wymagają wymiany.

Jak wykryć pierwsze objawy zużycia amortyzatorów? Zwykle podczas okresowych przeglądów w stacji diagnostycznej powinniśmy otrzymać informację o ich stanie. Niestety, często urządzenia do pomiaru skuteczności tłumienia drgań bywają zawodne – albo nie informują o poważnych usterkach, albo niepotrzebnie biją na alarm, gdy właściwie nic złego się nie dzieje. Dlatego doświadczeni diagnostycy zwracają uwagę przede wszystkim na różnice między wynikami amortyzatorów zamontowanych na tej samej osi samochodu.

Kiedy zdecydujesz się na wymianę amortyzatorów

Jeżeli okaże się, że nasze amortyzatory wymagają wymiany, można skorzystać z ofert na rynku wtórnym. Znajdziemy na nim znaleźć przynajmniej po kilka zamienników do popularnych modeli aut. Ceny amortyzatorów są bardzo różne, mogą kosztować 100, ale i nawet 1.000 złotych. Różnica w cenie jest podyktowana przede wszystkim różnicą w ich trwałości i skuteczności, nawet jeśli wszystkie z wyglądu wydają nam się być identyczne.

amortyzatory

Wymiana zużytych amortyzatorów jest niezbędna dla płynnej i bezpiecznej jazdy.

Wybierając najtańsze zamienniki, musimy się więc liczyć z tym, że szybko powrócimy do warsztatu z dokładnie tym samym problemem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie oczywiście zakup fabrycznych amortyzatorów. Trzeba wtedy jednak zwrócić uwagę nie tylko na markę, ale i konkretny model amortyzatora.

Leave a Reply